Pregled bibliografske jedinice broj: 774532
Savjeti za obitelji sudionika međunarodnih vojnih operacija (3. izmjenjeno i dopunjeno izdanje)
Savjeti za obitelji sudionika međunarodnih vojnih operacija (3. izmjenjeno i dopunjeno izdanje)
Zagreb: MORH, Uprava za ljudske resurse, Personalna služba, Odjel personalne potpore, Odsjek za vojnu psihologiju, 2009
CROSBI ID: 774532 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Savjeti za obitelji sudionika međunarodnih vojnih operacija (3. izmjenjeno i dopunjeno izdanje)
(Advice for Families of Participants of International Military Operations (Third amended edition))
Autori
Biserka, Jakšić ; Filjak, Suzana
Vrsta obrazovnog materijala
Ostalo (nedefinirano)
Izdavač
MORH, Uprava za ljudske resurse, Personalna služba, Odjel personalne potpore, Odsjek za vojnu psihologiju
Grad
Zagreb
Godina
2009
Stranica
16
Ključne riječi
Vojna psihologija ; Međunarodne vojne operacije ; psihološka priprema i potpora ; reakcije na stres ; ciklus osjećaja i reakcija ; komunikacija tijekom misije
(Military Psychology ; International military operations ; psychological preparation and support ; stress reactions ; cycle of feelings and reactions ; communications during the mission)
Sažetak
Osim različitih osobnih razloga za odlazak u misiju daleko od granica domovine, postoje i oni puno širi. Stišavanje sukoba u svijetu je izuzetno važna zadaća jer će to pridonjeti kako sigurnosti naše zemlje tako i našoj osobnoj sigurnosti. Sukobi ne poznaju granice pa odjeci dalekih i nama često nejasnih sukoba mogu doslovno ući i u naše dvorište. Sjetimo se tisuća ilegalnih migranata koji postaju žrtve trgovaca ljudima, organiziranog kriminala. Tu su i sve češći i brutalniji teroristički napadi, a mjesto i način njihova izvršenja pokazuje kako terorizam ne poznaje granice. Uključivanjem u različite integracije i prihvaćanjem međunarodnih sporazuma naša zemlja je povećala svoju sigurnost, ali i preuzela odgovornost i teret sudjelovanja u smirivanju dalekih sukoba. Sudjelovanjem u međunarodnim vojnim operacijama, hrvatska vojskase u poslijeratnom, mirnodopskom razdoblju okrenula novim zadaćama. U listopadu 1999. godine (samo četiri godine nakon obrambenog rata), deset je naših časnika sudjelovalo u mirovnoj UN-a u Sierra Leoneu. Od tada su naši vojnici bili uključeni u niz drugih mirovnih operacija u svijetu.Kroz dosadašnja iskustva potvrđena je važnost psihološke pripreme i potpore za sudionike međunarodnih vojnih operacija, kao i za njihove obitelji. Budući da sudjelovanje u misiji bitno utječe na psihičko stanje svakog pojedinca, a dobrim pripremama se smanjuju psihičke posljedice, vojnopsihološka struka je pripremila program psiholoških priprema za sudionike misija te za njihove obitelji. Cilj priručnika je prikazati načine suočavanja s promjenama u obitelji nakon upućivanja jednog od njenih članova u međunarodnu vojnu misiju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeće
Napomena
Autori prvog izdanja: Koren, Biserka ; Kiseli-Grgić Romana
POVEZANOST RADA