Pregled bibliografske jedinice broj: 774528
Psihička zaštita vojnika u zarobljeništvu
Psihička zaštita vojnika u zarobljeništvu // Vojna psihologija - priručnik za hrvatske časnike, Knjiga treća / Pavlina, Želimir ; Komar, Zoran (ur.).
Zagreb: Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH), 2005. str. 299-364
CROSBI ID: 774528 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihička zaštita vojnika u zarobljeništvu
(Psychological Sustainance of Imprisoned Soldiers)
Autori
Filjak, Suzana (Štefan) ; Zelić, Anto
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Vojna psihologija - priručnik za hrvatske časnike, Knjiga treća
Urednik/ci
Pavlina, Želimir ; Komar, Zoran
Izdavač
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske (MORH)
Grad
Zagreb
Godina
2005
Raspon stranica
299-364
ISBN
953-193-024-4
Ključne riječi
Ratni zarobljenici, nošenje sa stresom u zarobljeništvu, tjelesne i psihičke posljedice zarobljeništva, otpor zarobljenika, iskustva bivših zarobljenika, veterani Domovinskog rata,
(Imprisoned soldiers, Coping with Stress in Prisoner Situation, Physical and Psychological Effects of Captivity, Prisoners' Resistance, Experiences of Ex-prisoners, Veterans of the Homeland War,)
Sažetak
Jedan od preduvjeta za uspješno nošenje sa stresnim situacijama je znanje o tome što možemo očekivati, koje su posljedice određenih okolinskih zbivanja te na koji način možemo svladati određene teškoće. Isti obrazac vrijedi i u zarobljeništvu. Kako bi se uspješno tjelesno i psihički preživjelo u zarobljeničkoj situaciji, potrebno je uz ostalo imati i znanja o tome u koju svrhu se uzimaju zarobljenici, koje metode potencijalni zarobljivač može koristiti pri slamanju otpora zarobljenika, te koje su tjelesne i psihičke posljedice boravka u zarobljeništvu. Svakako je najvažnije pri pripremi za preživljavanje zarobljeništva, stjecanje psihičke i tjelesne izdržljivosti i otpornosti svakog vojnika. U ovom poglavlju stoga ćemo ukratko izijeti svrhe u koje se uzimaju ratni zarobljenici, metode kojima se zarobljivač može koristiti pri slamanju otpora zarobljenika te moguće posljedice koje zatočeništvo ostavlja na pojedinca. Posebnu pozornost obratit ćemo na trening vojnika za takvu, izrazito stresnu situaciju. Pokušat ćemo opisati poželjne obrasce ponašanja, temeljene na iskustvima bivših zarobljenika, posebice hrvatskih branitelja, koji su pomogli pojedincima u lakšem preživljavanju zarobljeničke situacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija, Vojno-obrambene i sigurnosno-obavještajne znanosti i umijeće
Napomena
CIP - Katalogizacija u publikaciji, NSK, Zagreb UDK 159.9.355 (035) dvostruka recenzija ; Trotomna knjiga prevedena je na mađarski jezik: "Katonapszichológia I-III kőtete a Horvát Tudományos Tapasztalatok" (Hungarian translation, Rajnics János-ed., Budapest, Zrínyi Kiadó, 2007)
POVEZANOST RADA