Pregled bibliografske jedinice broj: 773882
Devet godina djelovanja Josipe Glembay – kazališne kritičarke Slavonische Presse od 1905. do 1913.
Devet godina djelovanja Josipe Glembay – kazališne kritičarke Slavonische Presse od 1905. do 1913. // Zbornik I. međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa Kultura, društvo, identitet – europski realiteti / Brekalo, Miljenko ; Jakimovska Maja ; Pieniazek, Krystyna ; Buntić, Mate... (ur.).
Osijek : Zagreb: Odjel za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2014. str. 667-679 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 773882 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Devet godina djelovanja Josipe Glembay – kazališne kritičarke Slavonische Presse od 1905. do 1913.
(Josipa Glembays Nine Years Work as a Theatre Critic in Slavonische Presse 1905-1913)
Autori
Biskupović, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik I. međunarodnog interdisciplinarnog znanstvenog skupa Kultura, društvo, identitet – europski realiteti
/ Brekalo, Miljenko ; Jakimovska Maja ; Pieniazek, Krystyna ; Buntić, Mate... - Osijek : Zagreb : Odjel za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, 2014, 667-679
ISBN
978-953-6931-69-9
Skup
Kultura, društvo, identitet – europski realiteti
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 20.03.2013. - 21.03.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
„Slawonische Presse
Sažetak
Rad će kroz analizu, sintezu i interpretaciju novinskih članaka dostupnih u Hemeroteci Muzeja Slavonije i Baranje predstaviti dramsko, kritičarsko djelovanje Josipe Glembay u osječkim novinama „Slawonische Presse“ u periodu od 1905. do 1913. godine. Bogato kritičarsko djelovanje Josipe Glembay, svestrane osječke prosvjetne, društvene i književne djelatnice, domoljuba - promicateljice hrvatskog jezika i kulture te predsjednice društva Hrvatska žena, kulturno je bogatstvo koje se ne smije zaboraviti i zapostaviti. Upravo je veliko iskustvo u kulturnom, obrazovnom i humanitarnom djelovanju doprinijelo razvoju kritičke misli Josipe Glembay, čije se djelovanje može svrstati u ponajbolja ostvarenja ovog žanra u osječkim dnevnim novinama u prvoj polovici 20. stoljeća. Glembayina jasna i pregledna kritika ostvarivala je mnogo funkcija od kojih su neke i izlazile iz okvira kritičarskog područja djelovanja. Predstavljala je izvor informacija o dramatičaru, drami, ansamblu, promišljanja o uspješnosti izvedbe, racionalne poglede na ustrojstvo i funkcioniranje kazališta, mjesto borbe za hrvatski jezik, svjedočanstvo o društvu i prilikama u Osijeku, djelovala kao kazališni bonton, a danas predstavlja neizostavno kulturno nasljeđe i dokumentarističko svjedočanstvo o prošlosti za sadašnjost i budućnost. Kako je Andreas Huyssen ustvrdio: ako ćemo memoriju razumjeti kao osobnu i kolektivnu realnost moramo shvatiti da se prošlost ne nalazi jednostavno u memoriji, već da ju je nužno artikulirati kako bi postala memorija. Ako politički, religijski i državni pritisci ili čak osobna uvjerenja brane artikulaciju memorije, prošlost će biti izbrisana iz memorije i zauvijek nestati.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Znanost o umjetnosti, Kazališna umjetnost (scenske i medijske umjetnosti)