Pregled bibliografske jedinice broj: 772257
Povijesnoumjetnička topografija antičke Salone
Povijesnoumjetnička topografija antičke Salone, 2015., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 772257 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Povijesnoumjetnička topografija antičke Salone
(Art Historical Topography of the Ancient Salona)
Autori
Torlak, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
30.06
Godina
2015
Stranica
270
Mentor
Jeličić-Radonić, Jasna
Ključne riječi
Salona; povijesnoumjetnička topografija; arhivska dokumentacija; privatne zbirke; istraživanja Salone; Urbs vetus; Urbs orientalis; Urbs occidentalis
(Salona; art historical topography; archive documentation; private collections; Salona research; Urbs vetus; Urbs orientalis; Urbs occidentalis)
Sažetak
Graditeljska i umjetnička baština antičke Salone, glavnog grada rimske provincije Dalmacije, obuhvaća golemo spomeničko nasljeđe. O tom gradu i njegovim spomenicima napisano je mnogo u različitim, domaćim i stranim studijama, monografskim prikazima, ali i u popularnoj literaturi. Unatoč tome, mnogi podaci o istraživanim lokalitetima ili slučajnim nalazima s vremenom su zametnuti, zaboravljeni ili zagubljeni. Spomenici su nerijetko korišteni kao građevinski materijal ili su postajali dijelom domaćih i stranih privatnih kolekcija. To se posebno odnosi na stoljeća prije osnutka Arheološkog muzeja u Splitu, kao institucije kojoj je povjerena briga nad salonitanskim nasljeđem. Neobjedinjenost dokumentacije, uz izostanak podataka o kontekstu nalaza, znatno otežava tumačenje spomenika. Zbog takve disperzije podataka, u arhivima ali i u literaturi, cilj ovog istraživanja je stvaranje interdisciplinarne sintetske studije prikupljanjem i obradom dokumentacije, kako bi se obuhvatio što širi spektar umjetničke baštine Salone, s osobitim naglaskom na neobjavljenoj i zagubljenoj građi. U obzir su uzeti povijesno-literarni izvori, epigrafski spomenici, arheološki materijali te kartografski i likovni prikazi Salone kroz stoljeća. Izučavanjem tih izvora i arhivskih dokumenata, ekstrahirani su podaci o razrušenim lokalitetima i zagubljenim salonitanskim spomenicima koji su nestali tijekom stoljeća. Povezivanjem različitih vrela sa suvremenim spoznajama o pojedinim arheološkim lokalitetima, ostvareni su novi znanstveni doprinosi. Topografskom obradom i ubiciranjem mjesta nalaza pojedinih spomenika upotpunjava se poznavanje povijesnoumjetničke topografske slike antičkog razdoblja Salone i to od početka konsolidacije rimske vlasti na salonitanskom prostoru do vremena cara Dioklecijana, dakle od kraja II. stoljeća pr. Kr. do IV. stoljeća n. Kr.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet u Splitu