Pregled bibliografske jedinice broj: 770487
Atenuacija seizmičkih valova u području Dinarida
Atenuacija seizmičkih valova u području Dinarida, 2015., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 770487 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Atenuacija seizmičkih valova u području Dinarida
(Attenuation of seismic waves beneath the Dinarides)
Autori
Dasović, Iva
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.05
Godina
2015
Stranica
125
Mentor
Herak, Marijan
Ključne riječi
seizmička atenuacija; koda valovi; koda-Q metoda; metoda normiranja kodom; anizotropija; Dinaridi; Jadranska mikroploča
(seismic attenuation; coda waves; coda-Q method; coda normalization method; anisotropy; the Dinarides; the Adriatic microplate)
Sažetak
Analizirani su prostorni valovi lokalnih potresa da bi se procijenila seizmička atenuacija u području Dinarida. Korištene su dvije metode: koda-Q metoda koja omogućava procjenu faktora dobrote QC za koda valove i metoda normiranja kodom koja omogućuje određivanje Q-faktora za izravne prostorne P- i S-valove (QP i QS). Korišteni su zapisi lokalnih potresa epicentralne udaljenost manje ili jednake 120 km sa 17 seizmoloških postaja smještenih u Dinaridima na području Hrvatske. Q-faktori određeni su za do dvanaest pojasnih filtera središnjih frekvencija f = 1.5, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 12, 16, 18 i 24 Hz. Frekvencijska ovisnost -faktor opisana je izrazom Q(f) = Q0*f^n. Koda-Q metoda pokazala je da su koda valovi snažno atenuirani (maleni QC), te da QC-faktor ovisi o proteklom vremenu tL: Q0 je između 45 (tL = 20 s) i 222 (tL = 100 s), dok je parametar frekvencijske ovisnosti n između 1.17 (tL = 30 s) i 0.52 (tL = 100 s). Najveće razlike s obzirom na tL opažene su za niske frekvencije (f =< 4 Hz) što ukazuje na znatno raspršenje S-valova i izraženu nehomogenost kore u istraživanom području. Metoda normiranja kodom također ukazuje na jako prigušenje prostornih valova u kori: Q0, P = 30–198, nP = 0.27–1.38, Q0, S = 49–148 i nS = 0.51–0.99. Atenuacija P-valova u pravilu je jača od S-valova, osobito na niskim frekvencijama, što upućuje na znatan doprinos raspršenja na niskim frekvencijama. Analiza ovisnosti QP- i QS-faktora o azimutu ukazuje na anizotropiju atenuacije u Dinaridima. U sjevernom i središnjem dijelu Dinarida smjer najmanje atenuacija podudara se sa smjerom najvećeg tektonskog tlaka (okomito na pružanje Dinarida), dok je u južnim Dinaridima najmanja atenuacija u smjeru pružanja Dinarida. Analiza upućuje i na razliku u atenuacijskim svojstvima Vanjskih Dinarida i slabo deformirane Jadranske mikroploče. Atenuacija visokofrekventnih seizmičkih valova u području Dinarida je snažna, što upućuje na vrlo heterogenu litosferu, posebno koru. Atenuacija je nešto izraženija u južnom dijelu Vanjskih Dinarida nego u njihovom sjevernom i središnjem dijelu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-1193086-1315 - Seizmičnost Hrvatske (Herak, Marijan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
Profili:
Marijan Herak
(mentor)