Pregled bibliografske jedinice broj: 770260
Strategije održavanja prijateljstva, percipirana jednakost i zadovoljstvo odnosom u istospolnim prijateljstvima
Strategije održavanja prijateljstva, percipirana jednakost i zadovoljstvo odnosom u istospolnim prijateljstvima // 22. Dani Ramira i Zorana Bujasa Sažeci priopćenja / Zarevski, Predrag ; Jurin, Tanja ; Modić Stanke, Koraljka (ur.).
Zagreb: Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 208-208 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 770260 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strategije održavanja prijateljstva, percipirana jednakost i zadovoljstvo odnosom u istospolnim prijateljstvima
(Friendship maintenance strategies, perceived equity and relationship satisfaction in same-sex friendships)
Autori
Smolčić, Ivana ; Huić, Aleksandra
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
22. Dani Ramira i Zorana Bujasa Sažeci priopćenja
/ Zarevski, Predrag ; Jurin, Tanja ; Modić Stanke, Koraljka - Zagreb : Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 208-208
Skup
22. Dani Ramira i Zorana Bujasa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 16.04.2015. - 18.04.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prijateljstva; strategije održavanja odnosa; teorija jednakosti; zadovoljstvo odnosom
(friendship; maintenance strategies; equity theory; relationship satisfaction)
Sažetak
Iako su teorijski modeli strategija održavanja odnosa i percipirane jednakosti ulaganja u bliski odnos dobro provjereni na bračnim parovima, nedostaje istraživanja koja bi njihove postavke provjerila na prijateljskim odnosima, koji predstavljaju važnu vrstu bliskog odnosa, posebno na prijelazu u odraslu dob. Cilj ovog istraživanja bio je ispitati ulogu strategija održavanja odnosa i percipirane jednakosti u istospolnim prijateljstvima u objašnjenju kvalitete prijateljskih odnosa u ranoj odrasloj dobi. U istraživanju je sudjelovalo 196 parova prijatelja od 19 do 30 godina. Korištene su Revidirana skala održavanja prijateljstva u dvije forme (individualna procjena i procjena prijateljevog ponašanja) i Skala zadovoljstva prijateljstvom. Jednakost je procijenjena kao sličnost između sudionikove percepcije vlastitog i percepcije prijateljevog ponašanja, odnosno korištenja strategija održavanja prijateljstva. Rezultati pokazuju da žene više koriste strategiju iskazivanja bliskosti, muškarci više strategiju antagonizam, a ne postoje rodne razlike u korištenju strategije zajedničke aktivnosti i interakcija. Strategije održavanja odnosa značajni su prediktori zadovoljstva prijateljstvom - iskazivanje bliskosti i zajedničke aktivnosti i interakcije imaju pozitivne, a antagonizam negativne efekte. Najveći doprinos u objašnjavanju zadovoljstva odnosom imaju strategije održavanja prijateljstva zajedničke aktivnosti i interakcija. Najveće zadovoljstvo postoji u odnosima u kojima prijatelji podjednako puno ulažu, odnosno podjednako održavaju prijateljstvo te kada percipiramo da prijatelj više održava prijateljstvo, a mi manje ulažemo. Zadovoljstvo je najniže u odnosima u kojima pojedinci podjednako malo ulažu u njegovo održavanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija