Pregled bibliografske jedinice broj: 77000
Zrakoplovni instrumenti i prikaznici
Zrakoplovni instrumenti i prikaznici / Adrijana Orlić-Babić, grafički urednik (ur.).
Zagreb: Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, 2002
CROSBI ID: 77000 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zrakoplovni instrumenti i prikaznici
(Aircraft Instruments & Indicators)
Autori
Bucak, Tino ; Zorić, Igor
Vrsta obrazovnog materijala
Ostalo (nedefinirano)
Izdavač
Fakultet prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2002
Stranica
325
ISBN
953-6790-67-X
Ključne riječi
zrakoplovni instrumenti; prikaznici; integrirana instrumentacija
(aircraft instruments; indicators; integrated display systems)
Sažetak
Udžbenik sustavno raščlanjuje i opisuje klasične i suvremene sastavnice zrakoplovne instrumentacije.
U uvodnome dijelu obrađuje se opća problematika zrakoplovne instrumentacije. Definiran je pojam zrakoplovnoga instrumenta, sistematizirane su pojedine funkcionalne grupacije i načini prikazivanja podataka, te načini mjerenja. Podrobnije su opisani sustavi daljinskoga mjerenja i prijenosa mjernih podataka, postupci digitalizacije, standardi i načini prijenosa.
Sljedeća cjelina opisuje instrumente, mjerne i signalizacijske sustave za aerodinamičke podatke: visinomjere, brzinomjere, variometre, termometre vanjskoga zraka i računala za aerodinamičke podatke. U nastavku su, u zasebnim poglavljima, opisani akcelerometar, zrakoplovna ura i pilotski magnetni kompas.
Načela rada, osobine i svojstva giroskopa, te instrumenti i sustavi čiji se rad temelji na giroskopskom efektu opisani su u poglavlju o giroskopskim instrumentima, a posebna se poglavlja bave giromagnetnim kompasom te prikaznicima koji se rabe za radionavigaciju. Navode se i primjeri korištenja, te načini interpretacije prikazanih navigacijskih i radionavigacijskih podataka.
Sljedeća su cjelina instrumenti zrakoplovnih motora: okretomjeri, tlakomjeri, instrumenti gorivnih sustava (protokomjeri i mjerači količine goriva), termometri, te mjerači zakretnoga momenta i vibracija.
Posljednju veliku instrumentacijsku skupinu čine suvremeni integrirani prikaznički sustavi, danas sve prisutniji u pilotskim kabinama: FDS, EFIS, EICAS, ECAM, FMS, HUD i HMD. Sustavno su raščlanjeni i opisani u posljednjem poglavlju, uz sažeti opis modova rada, te načina prikaza u slučaju otkaza pojedinih sastavnica.
Izvorni jezik
Hrvatski