Pregled bibliografske jedinice broj: 769943
Novovjekovlje: veliko razdruživanje vjere i razuma
Novovjekovlje: veliko razdruživanje vjere i razuma // Zapad, vjera i razum - Der Westen, Glaube und Vernunft. / Polegubić Adolf ; Vulić, Boris (ur.).
Frankfurt: Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main, 2015. str. 71-90 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 769943 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novovjekovlje: veliko razdruživanje vjere i razuma
(Modernity: Separation between faith and reason)
Autori
Vulić, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Zapad, vjera i razum - Der Westen, Glaube und Vernunft.
/ Polegubić Adolf ; Vulić, Boris - Frankfurt : Hrvatski dušobrižnički ured, Frankfurt am Main, 2015, 71-90
ISBN
978-3-9815964-3-4
Skup
Godišnji pastoralni skup pastoralnih djelatnika u zapadnoj Europi
Mjesto i datum
Vierzehnheiligen, Njemačka, 22.09.2014. - 25.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Novovjekovlje; vjera; razum; Charles Taylor
(Modernity; faith; reason; Charles Taylor)
Sažetak
Izlaganje prikazuje tezu kanadskog filozofa Charlesa Taylora o neotklonjivosti vjere u sekularnom dobu. Oslanjajući se na njegovo kapitalno djelo, na početku se izlaganja definira sekularizacija, polazeći od društvene predodžbe vjere kao opcije koja se više ne podrazumijeva. Potom se, prateći samorazumijevanje čovjekovog ja, ukazuje na procese i klime koje su pripravile sekularizaciju: srednjovjekovna reforma vjere, raščarenje svijeta, deizam, antropološki obrat i isključivi humanizam. Ti su procesi doveli ljudsko sebstvo u stanje nepropusnosti spram izvanjskoga. No, nepropusno sebstvo, pod unakrsnim pritiskom vjere i nevjere, i dalje pokazuje svoju propetost prema transcendentalnom. Zato se, nadalje, izdvajaju ključni principi Taylorove pozitivne hermenutike sekularizacije i razlozi nade u neotklonjivost vjere. Površno razumijevanje i neprijateljski stav prema sekularizaciji povisuju ulog strahu i pesimizmu u pogledu budućnosti religije. No, dublje shvaćena, sekularizacija nije i ne može biti kraj religije. U horizontu Božje pedagogije i religioznog razvoja ljudskog sebstva, sekularizacija se pokazuje kao providencijalna etapa i nova prilika za religioznu vjeru.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filozofija, Teologija