Pregled bibliografske jedinice broj: 769278
Ciljevi, provedba, izazovi i rezultati postignuti tijekom provedbe projekta
Ciljevi, provedba, izazovi i rezultati postignuti tijekom provedbe projekta // Enhancing EU-competitiveness of Croatian Wood Flooring Industry / Živković, Vjekoslav ; Miklečić, Josip (ur.).
Zagreb: Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 11-21 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 769278 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ciljevi, provedba, izazovi i rezultati postignuti tijekom provedbe projekta
(Objectives, implementation, challenges and achievements during the project implementation)
Autori
Turkulin, Hrvoje ; Živković, Vjekoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Enhancing EU-competitiveness of Croatian Wood Flooring Industry
/ Živković, Vjekoslav ; Miklečić, Josip - Zagreb : Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 11-21
ISBN
9789532920376
Skup
Enhancing EU-competitiveness of Croatian Wood Flooring Industry
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.03.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
IPA projekt; aktivnosti; rezultati; izazovi
(IPA project; activities; results; challenges)
Sažetak
Hrvatska drvna industrija proizvodi drvene podove visoke kvalitete, no da bi zauzela ravnopravno mjesto na tržištu potrebno je zadovoljiti neke formalne zahtjeve. Iz toga razloga se javila potreba za unapređenjem postojećih sustava kontrole u proizvodnji koji su jedan od preduvjeta u postupku CE označavanja proizvoda. Na projektu vrijednom gotovo pola milijuna eura pod nazivom „ Povećanje konkurentnosti hrvatske industrije drvenih podova na EU tržištu“ surađuju Laboratorij za drvo u graditeljstvu Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (LDG) i proizvođači drvenih podova u Republici Hrvatskoj. Uz razvoj novih ispitnih metoda, iz projekta je financirano i opremanje novog Laboratorija za drvo u graditeljstvu, edukacija proizvođača drvenih podova, provedba ispitivanja u tvornicama drvenih podnih obloga te međulaboratorijska ispitivanja sa Sveučilištem u Grazu i Sveučilištem u Ljubljani. Projekt odgovara i općim i specifičnim ciljevima IPA programa za regionalni razvoj jer osigurava izravan prijenos znanja i tehnologije sa Šumarskog fakulteta u drvnu industriju jer se povećanjem istraživačkih i komercijalnih kapaciteta fakulteta poboljšava suradnja između znanosti i industrije u radi ispunjenja njezinih izravnih potreba. LDG predstavlja najvažniji javni i neovisni ispitni i tehnički centar za industriju drvenih podova u Hrvatskoj, s glavnim fokusom na razvoj tehnologije. LDG je dobro upoznat s potrebama industrije drvenih podnih obloga i drugih građevnih proizvoda od drva jer uspješno njeguje dugogodišnju suradnju s 14 tvrtki od kojih se njih 10 bavi proizvodnjom drvenih podova. Regionalni aspekt je posebice izražen imajući na umu da šume prekrivaju preko 40% teritorija Republike Hrvatske, stavljajući sektor šumarstva u jedan od najvažnijih tradicionalnih industrijskih faktora nužnih za gospodarski razvitak i ekonomski rast. Industrijske ciljne skupine obuhvaćaju proizvođače drvenih podnih obloga od kojih je većina smještena u područjima od posebne državne skrbi sjeverne i istočne Hrvatske. S približno 1000 zaposlenih, ova industrija zadržava većinu stanovništva u regijama orijentiranim preradi drva i predstavlja vitalan ekonomski faktor za lokalnu zajednicu i njezinu dobrobit.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Drvna tehnologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet šumarstva i drvne tehnologije