Pregled bibliografske jedinice broj: 768974
Damast s podvodnog lokaliteta Gnalić i srodni primjerci sačuvani u Hrvatskoj
Damast s podvodnog lokaliteta Gnalić i srodni primjerci sačuvani u Hrvatskoj // Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske, 37/38 (2013), 65-80 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 768974 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Damast s podvodnog lokaliteta Gnalić i srodni primjerci sačuvani u Hrvatskoj
(Damask from the Gnalić shipwreck site and similar examples preserved in Croatia)
Autori
Banić, Silvija
Izvornik
Godišnjak zaštite spomenika kulture Hrvatske (0350-2589) 37/38
(2013);
65-80
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Gnalić; damast; povijesni tekstil; liturgijsko ruho; Venecija; Firenca; Carigrad
(Gnalić; damask; historical textiles; liturgical vestments; Venice; Florence; Constantinople)
Sažetak
Damast s lokaliteta Gnalić svakako je najznačajniji tekstilni nalaz domaće arheologije, koji je zbog svoje dužine i intaktnosti, precizne datacije (1583. godina) i venecijanske provenijencije te činjenice da je nakon gotovo puna četiri stoljeća pod morem ostao očuvan, postao glasovit i u inozemnim stručnim krugovima. Više stranih stručnjaka referiralo se upravo na damast s Gnalića prilikom opisivanja i datacije srodnih damasta sačuvanih u Italiji, a koji su se u tamošnjim manufakturama tkali tijekom dugog razdoblja – približno između 1550. i 1650. godine. Međutim, u domaćim tekstovima o bali damasta s Gnalića nisu bili navođeni komparativni primjerci poznati iz inozemne literature, dok su ostali kod nas sačuvani primjerci ostali mahom neprepoznati. U radu se, osim ukazivanja na tkanine iste dekorativne tipologije sačuvane u inozemstvu, predstavljaju svi damasti srodnih uzoraka dosad evidentirani u Hrvatskoj. Javljaju se u nijansama svih boja u kojima su zabilježeni i u inozemstvu: crvene (grimizne), zelene, (oker) žute, ljubičaste, crne i plave. Značajna količina sačuvanih primjeraka proizlazi iz činjenice da su bili tkani tijekom dužeg razdoblja, ne samo u Veneciji već i u drugim središtima svilarske industrije, te da su se ravnopravno koristili za izradu liturgijskog ruha, muške i ženske garderobe te u opremanju interijera.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
Napomena
Rad je dijelom temeljen na predavanju ''Važnost identifikacije komparativnih primjeraka pri dokumentiranju povijesnih tekstila: primjer damasta s lokaliteta Gnalić'', izloženom na Prvom skupu muzejskih dokumentarista koji je u organizaciji Sekcije za muzejsku dokumentaciju Hrvatskog muzejskog društva održan u Rijeci od 23. do 25. listopada 2013. godine.