Pregled bibliografske jedinice broj: 76703
Zelene vapnenačke alge u platformnim karbonatnim naslagama Jadransko-Dinaridskog područja Hrvatske
Zelene vapnenačke alge u platformnim karbonatnim naslagama Jadransko-Dinaridskog područja Hrvatske // Knjiga sažetaka 1. znanstvenog skupa Karbonatna platforma ili karbonatne platforme Dinarida = Abstracts of the 1th Scientific Meeting Carbonate Platform or Carbonate Platforms of Dinarids / Dragičević, Ivan ; Velić, Ivo (ur.).
Zagreb: Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2001. str. 71-73 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 76703 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zelene vapnenačke alge u platformnim karbonatnim naslagama Jadransko-Dinaridskog područja Hrvatske
(Green calcareous algae in the platform carbonates of the Adriatic-Dinaric area of Croatia)
Autori
Sokač, Branko ; Grgasović, Tonći
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 1. znanstvenog skupa Karbonatna platforma ili karbonatne platforme Dinarida = Abstracts of the 1th Scientific Meeting Carbonate Platform or Carbonate Platforms of Dinarids
/ Dragičević, Ivan ; Velić, Ivo - Zagreb : Rudarsko-geološko-naftni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2001, 71-73
ISBN
953-96303-9-8
Skup
Znanstveni skup Karbonatna platforma ili karbonatne platforme Dinarida (1 ; 2001)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 01.10.2001. - 02.10.2001
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
zelene alge; Dasycladales; paleozoik; mezozoik; kenozoik; stratigrafija; Hrvatska; Dinaridi
(Green algae; Dasycladales; Paleozoic; Mesozoic; Cenozoic; Stratigraphy; Croatia; Dinarides)
Sažetak
Značenje vapnenačkih algi u istraživanju evolucije karbonatnih sedimenata platformskog tipa poznato je već od ranije i naročito je obrađivano s aspekta interpretacije okoliša i njihovih migracija u prostoru i vremenu, odnosno njihove stratigrafske važnosti. Istraživanja vapnenačkih algi datiraju u Hrvatskoj još s početka prošlog stoljeća, pa je do danas poznat veliki broj rodova i vrsta, od kojih su mnogi prvi puta opisani upravo na materijalu iz naše zemlje. Prema učestalosti javljanja u različitim vremenskim periodama, a i svojom istraženošću prednjače Dasycladales, a javljaju se još i Corallinaceae, Charophyceae, Gymnocodiaceae i različite alge nejasnog sistematskog položaja. Zajednice dazikladalnih algi smijenjivale su se tijekom evolucije platformnih karbonatnih okoliša i manje-više su identičnog sastava neovisno na dinaridski ili jadranski pojas, odnosno neovisno da li se radilo o jednoj ili dvije karbonatne platforme. Dazikladalnim algama se često ne pridaje veće stratigrafsko značenje zbog svoje vezanosti za plitke karbonatne okoliše, no s obzirom da upravo takvi okoliši većim dijelom karakteriziraju mezozojske naslage Hrvatske i susjednih circum-mediteranskih zemalja, ove vapnenačke alge pokazale su se nezamjenjivima u biostratigrafskim istraživanja, naročito u zajednici s bentičkim foraminiferama. Kroz dugi vremenski interval od gornjeg paleozoika do donjeg tercijara smjenjuju se skupine vapnenačkih alga koje zajednicom karakterističnih rodova i njihovih vrsta ukazuju na pojedine geološke periode ili njihove manje odsječke. Zbog svojih relativno velikih dimenzija i karakteristične morfologije uglavnom se lako prepoznaju na izdanku, te su od velike pomoći terenskim geolozima. Često se ove alge u pojedinim nivoima javljaju u tako velikom broju da predstavljaju litogenetske fosile, pa je potrebno naglasiti i njihovu sigurno značajnu ulogu u subtajdalnoj "tvornici karbonata" na platformi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija