Pregled bibliografske jedinice broj: 766575
Poetika i politika izložbenih praksi
Poetika i politika izložbenih praksi // Komunikacijski obrasci i informacijska znanost / Vrana, Radovan ; Pečarić, Đilda (ur.).
Zagreb: Zavod za informacijske studije Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2014. str. 63-82
CROSBI ID: 766575 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Poetika i politika izložbenih praksi
(Poetics and Politics of Display)
Autori
Miklošević, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Komunikacijski obrasci i informacijska znanost
Urednik/ci
Vrana, Radovan ; Pečarić, Đilda
Izdavač
Zavod za informacijske studije Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
63-82
ISBN
978-953-175-538-2
Ključne riječi
muzej, izlaganje, komunikacija, mediji, modernizam, postmodernizam
(Museum, display, communicatino, media, modernism, postmodernism)
Sažetak
Radom se daje pregled glavnih obilježja muzejskih izlagačkih praksi u modernističkom i postmodernističkom razdoblju. Osnovni teorijski okvir za promatranje muzejskog izlaganja dan je teorijama muzeja koja su s jedne strane bliske kritičkoj analizi medijskih sadržaja i poruka, dok su s druge strane teorije bliske neomekluanovskom teorijskom krugu koji ističe društvenu važnost medija i medijske tehnologije. U oba stava izražena je povezanost izlagačkih modela s njihovom širom političkom, ekonomskom i društvenom ulogom. Dok je u modernističkom muzeju naglašena važnost predmeta kao materijalnog svjedoka određenog vremena i , u post-muzeju je to informacija o predmetu. Informacijska paradigma donijela je pomak od materijalnosti predmeta na njegov širi društveni kontekst i način na koji se može povezati sa živućim iskustvom posjetitelja. Time se proširila i normativno značenje kulture modernističkog razdoblja na popularnu kulturu i edukaciju postmodernizma u kojem je povećana važnost pojedinca i njegova iskustva nego društvenih kategorija klase, nacije i obrazovnog stupnja. Značajnu ulogu u transformaciji muzeja odigrale su suvremene tehnologije koje omogućuju uključivanje posjetitelja u višestruka kognitivna, emocionalna i tjelesna iskustva izloška i izložbe ali i povezivanje sa širim društvenim kontekstom.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-4153 - Hrvatska i Srednja Europa: umjetnost i politika u razdoblju moderne (1780.-1945.) (CroCE-ArtPolitics) (Damjanović, Dragan, HRZZ ) ( CroRIS)
Profili:
Željka Miklošević
(autor)