Pregled bibliografske jedinice broj: 766561
Slavonske šume hrasta lužnjaka - važno i bogato obitavalište ugroženih vrsta kornjaša
Slavonske šume hrasta lužnjaka - važno i bogato obitavalište ugroženih vrsta kornjaša // Znanstveni skup Proizvodnja hrane i šumarstvo - temelj razvoja istočne Hrvatske : u povodu 20. obljetnice utemeljenja Znanstvenog vijeća za poljoprivredu i šumarstvo : sažeci / Matić, Slavko ; Tomić, Franjo ; Anić, Igor (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013. str. 70-71 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 766561 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Slavonske šume hrasta lužnjaka - važno i bogato obitavalište ugroženih vrsta kornjaša
(Slavonian pedunculate oak forests - important and abundant habitat of endangered species of Coleoptera)
Autori
Hrašovec, Boris ; Lukić, Ivan ; Franjević, Milivoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Znanstveni skup Proizvodnja hrane i šumarstvo - temelj razvoja istočne Hrvatske : u povodu 20. obljetnice utemeljenja Znanstvenog vijeća za poljoprivredu i šumarstvo : sažeci
/ Matić, Slavko ; Tomić, Franjo ; Anić, Igor - Zagreb : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2013, 70-71
ISBN
978-953-154-195-4
Skup
Proizvodnja hrane i šumarstvo - temelj razvoja istočne Hrvatske
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.06.2013. - 15.06.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
hrast lužnjak ; biološka raznovrsnost ; kornjaši ; crvene liste ; Natura 2000
(pedunculate oak ; biodiversity ; Coleoptera species ; red list ; Natura 2000)
Sažetak
Slavonski hrastici oduvijek su bili važno prirodno utočište mnogim, danas rijetkim i ugroženim, vrstama kornjaša. Posebice su u europskom kontekstu ugrožene one drvotočne vrste kornjaša koje za svoj razvoj trebaju obilje drvnog materijala različitih stupnjeva biološkog odumiranja i lignikolne degradacije. Neki su od tipičnih kornjaša iz ove skupine primjerice: velika hrastova cvilidreta (Cerambyx cerdo L.), velika četveropjega cvilidreta (Morimus funereus Mul.), alpinska cvilidreta (Rosalia alpina L.) i jelenak (Lucanus cervus L.). Sve su to vrste koje imaju višegodišnje razvojne cikluse i vezane su na drvnu tvar tijekom svojeg larvalnog života. Manjak fiziološki oslabjelog i mrtvog drva u šumi zapravo je sužavanje njihova prirodnog životnog supstrata i nije čudo da su u mnogim europskim zemljama populacije tih kornjaša dovedene u donje, kritične razine njihovih populacija. Europski i međunarodni pravni okvir stoga ih ponaosob štiti u brojnim direktivama i konvencijama poput Dodataka II i IV Direktive o zaštiti prirodnih staništa i divlje faune i flore (DIRECTIVE 92/43/EEC), Bernske konvencije (BC 82/72/EEC) i drugih. Približavanjem naše zemlje europskoj pravnoj stečevini i skorim formalnim ulaskom u europsku zajednicu Hrvatska je preuzela svu obvezujuću legislativu, pače dodala i vlastitu (Pravilnik o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN 99/2008). Intencija je ovog prikaza ukazati na činjenicu da su aktualni slavonski hrastici sa svim svojim dobnim stadijima i raznolikom vegetacijskom strukturom, tijekom čitavoga razdoblja šumarskoga gospodarenja na ovim prostorima, sačuvali obilje šumskih vrsta kukaca, pa tako i onih posebnih grupa koje danas Europa posebno vrednuje i pokušava ih legislativnim potezima sačuvati i spasiti od regionalnog odumiranja. Stav je autora da su naši hrastici apsolutno neusporedivi s hrastovim šumama najvećeg dijela današnje Europe, posebice njezina središnjeg i zapadnog dijela, te da u svojoj regularnoj uzrasnoj strukturi i uz stoljetno primjenjivane postulate uzgoja i obnove potpuno pružaju održivo stanište za drvotočne vrste kornjaša. Dapače, u nekim vremenskim periodima i u dijelu ovih šuma vrste kornjaša koje su formalno pod nacionalnom i nadnacionalnom pravnom zaštitom pojavljuju se u brojnosti koja se ponekad može nazvati štetnom. To svakako upućuje na činjenicu da za sada te vrste ne pokazaju znakove ugroženosti populacija, odnosno da postojeća praksa gospodarenja zadovoljava njihove potrebe u staništu. Fragmentacija šumskih površina i promjene hidrološkog režima koje utječu na fiziologiju šume te eventualne promjene u gospodarenju u smislu intenzivnije "kapitalizacije" cjelokupnoga drvnog materijala neminovno bi dovele do stanja u kojem je navedene vrste potrebno dodatno štititi, a što se - povijesno gledano - dogodilo u većini zemalja središnje i zapadne Europe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Hrvatski šumarski institut, Jastrebarsko