Pregled bibliografske jedinice broj: 766102
Progoni bosnaskih grkokatolika u Kraljevini SHS/Jugoslaviji na stranicama tadašnjeg katoličkog tiska
Progoni bosnaskih grkokatolika u Kraljevini SHS/Jugoslaviji na stranicama tadašnjeg katoličkog tiska // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 39 (2015), 75; 157-183 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 766102 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Progoni bosnaskih grkokatolika u Kraljevini SHS/Jugoslaviji na stranicama tadašnjeg katoličkog tiska
(Persecutions of Bosnian Greek Catholics in the Kingdom of Serbs, Craoats and Slovenians/Yugoslavia according to the contemporary Catholic press)
Autori
Patafta, Daniel
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 39
(2015), 75;
157-183
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
grkokatolici; kolonizacija; Bosna; Vojvodina; Dalmacija; Srpska pravoslavna crkva; progoni; prozelitizam; Katolička crkva; Banjalučka biskupija; Janko Šimrak; Mirko Boić; Vasilij Stryliček; Vasilij Mojsijenko
(Greek Catholics; colonization; Bosnia; Voivodina; Dalmatia; Serbian Orthodox Church; persecutions; proselytism; Catholic Church; Diocese of Banja Luka; Janko Šimrak; Mirko Boić; Vasilij Stryliček; Vasilij Mojsijenko)
Sažetak
Politiku Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca prema Katoličkoj crkvi osobito su osjetili grkokatolici, napose u Vojvodini i Bosni. Grkokatolici su za pravoslavce predstavljali određenu provokaciju i izdaju pravoslavlja te ih je kao takve trebalo vratiti u krilo Pravoslavne crkve. Agresivna prozelitistička kampanja Srpske pravoslavne crkve (dalje: SPC), usko povezane s državnim vlastima, osobito Svetozarom Pribićevićem i Nikolom Pašićem, 20-tih godina prošloga stoljeća okomila se na najslabije zaštićenu zajednicu grkokatolika u Kraljevini SHS onu Ukrajinaca i Rusina u Bosni. Ovi grkokatolici bili su naseljeni krajem 19. i početkom 20. stoljeća s područja Galicije i Podkarpatja kao kolonisti u sklopu austro-ugarske agrarne reforme u Bosni i Hercegovini. Naseljeni uglavnom na području Banjalučke biskupije, osobito u prnjavorskom kraju, oni su do kraja austro-ugarske uprave zasnovali svoje župe i uredili svoj vjerski život. Dolaskom nove države našli su se na udaru agresivnog prozelitizma SPC-a. O stanju, pritiscima i progonima grkokatolika u Bosni za Katolički list opširno su pisali Janko Šimrak i Mirko Boić te su nam njihova izvješća jedini pregledni izvor o tim događanjima, osobito ako se uzme u obzir da druge hrvatske tiskovine toga vremena o tome nisu izvještavale apsolutno ništa ili vrlo malo. Pravoslavni prozelitizam u novoj državi bio je toliko agresivan da je katolički tisak javno pisao o njemu i naglašavao kako se srpsko-pravoslavni prozelitizam vrši po točno određenom planu s ciljem da se suzbije utjecaj Katoličke crkve. U očima SPC-a i beogradskih vlada, ali i djela hrvatske prosrpski i unitaristički orijentirane inteligencije Katolička crkva smatrana je protivnikom na putu „k narodnom jedinstvu.“ Osobito su se nezaštićenima i izloženima našli grkokatolici u Bosni.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus