Pregled bibliografske jedinice broj: 765802
Sulfonilurea herbicidi
Sulfonilurea herbicidi, 2005., diplomski rad, Agronomski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 765802 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sulfonilurea herbicidi
(Sulfonylurea herbicides)
Autori
Rudan, Damir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Agronomski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
07.12
Godina
2005
Stranica
185
Mentor
Ostojić, Zvonimir
Ključne riječi
sulfonilurea herbicidi; povijest; fizikalne karakteristike; sinteza; toksikološke karakteristike; metode analize; apsorpcija; translokacija; mehanizam djelovanja; metabolizam u biljkama; detoksifikacija; metabolizam u životinjama; metabolizam u tlu; mobilnost; fitotoksičnost; rezidue; rezistentnost; genetski preinačeni organizmi otporni na SU herbicide
(sulfonylurea herbicides; history; characteristics; physical characteristics; synthesis; environmental characteristics; analysis methods; apsorption; translocation; mode of action; plant metabolism; detoxification; animal metabolism; soil degradation mobility; phytotoxicity; residues; resistance; GMO resistant to sulfonylurea herbicides)
Sažetak
Sulfonilurea herbicidi su moderna skupina sistemika čija herbicidna svojstva su otkrili stručnjaci tvrtke Du Pont de Nemorus sredinom 70- ih godina. Do danas je sintetizirana i temeljito istražena 31 aktivna tvar a komercijalizirano je više od 500 preparata. U R. Hrvatskoj je registrirano 15 preparata na osnovi 12 aktivnih tvari. Sulfonilurea herbicidi su efikasni u malim dozama (4-70 g. a.t./ha) i uspješno se koriste za suzbijanje velikog broja širokolisnih iuskolisnih korova u različitim kulturama. Ekotoksikološki su povoljniji od ostalih sredstava i imaju nisku akutnu i kroničnu toksičnost. Nisu bioakumulativni. Djeluju kao inhibitori enzima acetolaktat sintaze i blokiraju sintezu lančanih aminokislina valina, leucina i izoleucina u mladim meristemskim dijelovima biljke, što dovodi do prestanka sinteze proteina i njezina odumiranja. Translokacijski su herbicidi i biljka ih usvaja putem lista i korijena. Osnova selektivnosti uz ostalo zasniva se na brzom metabolizmu u biljci. U tolerantnim biljnim vrstama vrijeme poluraspada se kreće od 1 do 5 sati, dok u osjetljivim biljnim vrstama je ono veće od 20 sati. U biljkama sulfonilurea herbicidi degradiraju različitim kemijskim procesima, što rezultira stvaranjem netopljivih i netoksičnih rezidua. Degradacija u tlu se odvija kemijskom hidrolizom u kiselim i pretežno mikrobiološkom razgradnjom u bazičnim tlima. Vrijeme poluraspada u tlu se kreće od 1 do 7 tjedana što ovisi o temperaturi, vlažnosti tla, pH vrijednosti tla i sadržaja organske tvari. Ovi herbicidi su kisele reakcije i svi su relativno ispirljivi u tlu, ali malo kontaminiraju podzemne vode što prvenstveno treba zahvaliti niskim dozama primjene. Kulture poput šećerne repe, uljane repice, soje, leće, pamuka i gorušice vrlo su osjetljive na rezidue u tlu. U porastu je broj vrsta korova s rezistentnim biotipovima korova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb