Pregled bibliografske jedinice broj: 764940
Odnos turizma i kulturnog naslijeđa u prostornom planiranju turističkih odredišta hrvatskih otoka
Odnos turizma i kulturnog naslijeđa u prostornom planiranju turističkih odredišta hrvatskih otoka // Cultural Heritage — Possibilities for Spatial and Economic Development / Obad Šćitaroci, M. (ur.).
Zagreb: Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 117-117 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 764940 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos turizma i kulturnog naslijeđa u prostornom planiranju turističkih odredišta hrvatskih otoka
(Relationship between Tourism and Cultural Heritage in the Spatial Planning of Tourist Destinations on Croatian Islands)
Autori
Mrđa, Ana ; Bojanić Obad Šćitaroci, Bojana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Cultural Heritage — Possibilities for Spatial and Economic Development
/ Obad Šćitaroci, M. - Zagreb : Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 117-117
ISBN
978-953-8042-07-2
Skup
Cultural Heritage — Possibilities for Spatial and Economic Development
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 22.10.2015. - 23.10.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
planiranje turizma kulturno naslijeđe prostorno planiranje hrvatski otoci
(tourism planning cultural heritage spatial planning Croatian islands)
Sažetak
Složenost odnosa između turizma i kulturnog naslijeđa se ističe u dijalogu između tradicije i suvremenosti. Središnji problem koji se istražuje u priopćenju jest odnos između razine očuvanja obilježja kulturnog naslijeđa i “promjene”. U novije vrijeme, zaštita naslijeđa je zamijenjena promjenom budući da je marketing postavio naslijeđe u ulogu turističkog proizvoda/resursa, koji se oblikuje prema zahtjevima potrošača, uglavnom turista. Posljedica toga je komercijalizacija naslijeđa nad vrijednostima zaštite. U suvremenom svijetu simbioza turizma i kulturnog naslijeđa postala je glavni cilj u upravljanju i planiranju turističkih područja. Međutim, na hrvatskim primjerima razvidno je da se navedeni trendovi još uvijek ne primjenjuju pri planiranju turizma u Hrvatskoj, a većina kulturnog naslijeđa je zaboravljena, neiskorištena ili iscrpljena. Tri prostorno planerske teme koje povezuju naslijeđe i turizam promatrane su na primjerima hrvatskih otoka: 1) vrjednovanje i planiranje naslijeđa u turističke svrhe, 2) povezanost turizma i naslijeđa, mogućnosti revitalizacije i unaprjeđenja, te 3) prostorno planerski propisi. Razlike u pristupu ove tri teme ukazuju da je osnovni problem planiranja kulturnog turizma naslijeđa, promatranog kroz teme turističkog planiranja i upravljanja razvojem destinacije vidljiv u općem planiranju prostornog razvoja. Stoga je cilj ovog istraživanja prikazati čimbenike identiteta prostora te kriterije vrjednovanja prostora kao polazišta za nove zahvate planiranja turizma u prostoru naslijeđa. Istražuju se problemi međuodnosa naslijeđa i turizma te se zalaže za održivi pristup upravljanju i planiranju naslijeđa koji se temelji na održivom prostornom planiranju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Arhitektonski fakultet, Zagreb