Pregled bibliografske jedinice broj: 764929
INOVATIVNI PRISTUP UPRAVLJANJA KAKVOĆOM VODA RURALNIH SLIVOVA
INOVATIVNI PRISTUP UPRAVLJANJA KAKVOĆOM VODA RURALNIH SLIVOVA // Zbornik radova 6. hrvatske konferencije o vodama: Hrvatske vode na investicijskom valu / Biondić, Danko ; Holjević, Danko (ur.).
Opatija: Hrvatske vode, 2015. str. 259-268 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 764929 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
INOVATIVNI PRISTUP UPRAVLJANJA KAKVOĆOM VODA RURALNIH SLIVOVA
(INNOVATIVE APPROACH TO WATER QUALITY MANAGEMENT OF RURAL RIVER BASINS)
Autori
Ćosić-Flajsig, Gorana ; Karleuša, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova 6. hrvatske konferencije o vodama: Hrvatske vode na investicijskom valu
/ Biondić, Danko ; Holjević, Danko - Opatija : Hrvatske vode, 2015, 259-268
ISBN
978-953-7672-12-6
Skup
6. hrvatska konferencija o vodama
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 20.05.2015. - 23.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
DPSIR pristup; Ruralni riječni sliv; Nutrijenti i organsko onečišćenje; Procjena utjecaja na okoliš; Matematički modeli
(DPSIR approach; Rural river basin; Nutrients and organic pollution; Environmental impact assessment; Mathematical models)
Sažetak
Implementacija Okvirne direktive o vodama je polazna točka integralnog upravljanja vodama. Mali ruralni riječni slivovi, uz manjak sanitacije u aglomeracijama manjim od 2000 ES i poljoprivrednim aktivnostima, predstavljaju izazov upravljanja kakvoćom voda svake države. Takvi riječni slivovi su izvor organskog onečišćenja i nutrijenata. Metodologija rješavanja problema je specifična i rješava se na nacionalnoj razini, a europska vodna politika provodi se prvenstveno u smislu postizanja dobrog stanja svih vodnih tijela i ciljeva zaštite okoliša riječnog sliva. Posebno, ukoliko se radi o prekograničnim slivovima sa velikom biološkom raznolikosti i mnogobrojnim područjima NATURA 2000, nužno je primjenjivati inovativni pristup upravljanja kakvoćom voda. Ovim radom analizirat će se preduvjeti upravljanja vodama korištenjem DPSIR pristupa uzimajući u obzir načela održivosti. Uspješno upravljanje ruralnim riječnim slivovima uključuje različite mjere, od iznimno skupih do niskobudžetnih mjera zaštite vodnih tijela. Korištenje prikladnih matematičkih modela može pomoći prilikom procjene utjecaja na okoliš i provedbi optimizacije mjera. U radu će se prikazati preliminarna analiza matematičkih modela, njihova primjena i ograničenja vezana uz mogućnost upravljanja kakvoćom voda. Preliminarnim odabirom prikladnog modela za ruralne slivove, na primjeru rijeke Sutle, procijenjeno je da je matematički model SWAT prikladan i može biti nadograđen za specifične potrebe. Također, uklapa se i u okvir integralnog modeliranja, te tako omogućava korištenje ekonomskih analiza i servisa ekosustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka,
Tehničko veleučilište u Zagrebu