Pregled bibliografske jedinice broj: 764897
Sriemske novine i izvještaji Županije srijemske kao izvori za istraživanje ratnih prilika u Vukovaru u Prvom svjetskom ratu
Sriemske novine i izvještaji Županije srijemske kao izvori za istraživanje ratnih prilika u Vukovaru u Prvom svjetskom ratu // Znanstveni skup „Srijem u Prvom svjetskom ratu 1914. – 1918.“ / Prutki, Stjepan (ur.).
Vukovar: Državni arhiv u Vukovaru, 2016. str. 431-446 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 764897 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sriemske novine i izvještaji Županije srijemske
kao izvori za istraživanje ratnih prilika u
Vukovaru u Prvom svjetskom ratu
(Sriemske novine and Reports of the County of
Srijem as Sources for the Research of World War
One in Vukovar)
Autori
Filipović, Sergej ; Pejić, Luka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
ISBN
978-953-7980-10-8
Skup
Znanstveni skup „Srijem u Prvom svjetskom ratu 1914. – 1918.“
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 09.06.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Prvi svjetski rat ; Sriemske novine ; Izvještaji o stanju uprave
(World War One)
Sažetak
Tijekom Prvog svjetskog rata Hrvati su u redovima austro-ugarskih postrojbi, kao saveznika Središnjih sila, ratovali prije svega na ruskom i talijanskom bojištu o čemu su redovito svjedočili i građanski tisak kao i službena glasila pojedinih županija. Vukovarcima je tijekom ratnih godina, kada se broj žitelja ovog multietnokonfesionalnog grada na Dunavu kretao oko 11.000, bio dostupan list Sriemske novine, pokrenut krajem 1888. godine. Vukovar, grad stotinu obrtnika i trgovaca, kao i mjesto tekstilne te gumarsko-obućarske industrije i nekoliko kulturnih i sportskih društava, predstavljao je sjedište Srijemske županije, mjesto u kojem su se redovito održavale županijske skupštine. Ista je županija, po uzoru na ostale teritorijalne jedinice ovog tipa, izdavala službena priopćenja, statističke izvještaje i druge članke sadržane u tzv. Izvještajima o stanju uprave. Svrha članka jest uočiti dominantno zastupljene ratne teme, stajališta tiskovina pri elaboraciji istih te dodirne točke s onovremenim vukovarskim kontekstom, prije svega u smislu organiziranja karitativne službe i humanitarnih akcija za ranjenike, udovice i siročad, odnosa prema ratnim zarobljenicima, i tako dalje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest