Pregled bibliografske jedinice broj: 764622
Suradnja hrvatskih jedinica lokalne samouprave - rezultati i pouke empirijskog istraživanja
Suradnja hrvatskih jedinica lokalne samouprave - rezultati i pouke empirijskog istraživanja // Suradnja i razvoj u lokalnoj i regionalnoj samoupravi / Koprić Ivan ; Škarica, Mihovil ; Milošević, Boris (ur.).
Zagreb: Institut za javnu upravu, 2015. str. 253-292
CROSBI ID: 764622 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Suradnja hrvatskih jedinica lokalne samouprave - rezultati i pouke empirijskog istraživanja
(Inter-municipal cooperation in Croatia - results and lessons of an empirical research)
Autori
Škarica, Mihovil
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Suradnja i razvoj u lokalnoj i regionalnoj samoupravi
Urednik/ci
Koprić Ivan ; Škarica, Mihovil ; Milošević, Boris
Izdavač
Institut za javnu upravu
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
253-292
ISBN
978-953-7935-03-0
Ključne riječi
međuorganizacijska suradnja, suradnja lokalnih jedinica, kooperativni entiteti, razvojni kapacitet, decentralizacija
(inter-organizational cooperation, inter-municipal cooperation, cooperative entities, developmental capacity, decentralization)
Sažetak
U radu se prezentiraju i analiziraju rezultati empirijskog istraživanja jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koje je provedeno krajem 2013. godine. Istraživanje je motivirano formiranjem empirijski provjerene podloge suradnje, kako bi se na ona mogla procijeniti kao instrument konsolidacije sustava lokalne samouprave, odnosno kako bi se formulirale policy preporuke i zakonske intervencije u njenu regulaciju u Republici Hrvatskoj. U uvodnom se poglavlju analizira narav takve suradnje, očekivanja pred nju postavljena i njena ograničenja, kao i komparativni trendovi s obzirom na njenu frekvenciju. Teorijski se okvir istraživanja naslanja na organizacijsku teoriju, odnosno onaj njen korpus koji se bavi međuorganizacijskim odnosima i međuorganizacijskom suradnjom. Takvi se teorijski izvodi korigiraju s obzirom na specifičnost lokalnih jedinica u odnosu na druge organizacije i organizacijske sustave. Teorijski dio se zaključuje formuliranjem polaznih istraživačkih pitanja. U metodološkom se dijelu rada obrazlaže proces prikupljanja podataka te se oni cjelovito prezentiraju. Rezultati istraživanja obuhvaćaju statističku obradu podataka te pružaju uvid u odnos varijabli koje su sadržane u polaznim pitanjima. Rad završava poglavljem u kojem se analiziraju rezultati istraživanja iz kojih se deriviraju pouke i preporuke za politički i zakonski tretman suradnje jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo