Pregled bibliografske jedinice broj: 764351
TRŽIŠTE PRIRODNOG PLINA U HRVATSKOJ I EUROPI : SADAŠNJE STANJE I PERSPEKTIVE DALJNJEG RAZVOJA
TRŽIŠTE PRIRODNOG PLINA U HRVATSKOJ I EUROPI : SADAŠNJE STANJE I PERSPEKTIVE DALJNJEG RAZVOJA, 2015., postdiplomski specijalisticki, Ekonomski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 764351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
TRŽIŠTE PRIRODNOG PLINA U HRVATSKOJ I EUROPI : SADAŠNJE STANJE I PERSPEKTIVE DALJNJEG RAZVOJA
(Gas market in Croatia and Europe: Current situation and future development perspectives)
Autori
Marfat, Elvis
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, postdiplomski specijalisticki
Fakultet
Ekonomski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
23.02
Godina
2015
Stranica
115
Mentor
Vlahinić, Nela
Ključne riječi
tržište prirodnog plina; liberalizacija; Hrvatska; Europa; LNG
(gas market; liberalization; Croatia; Europe; LNG)
Sažetak
Pitanje energetske sigurnosti pojedinih država, regija ili cijele Europe sigurno je jedno od temeljnih pitanja energetskih politika samih država, energetske politike Europske unije, kao i politike općenito. U današnje vrijeme zategnutih odnosa između Europske unije i Rusije, te neizvijesnošću budućih odnosa od iznimne je važnosti uvođenje novih dobavnih pravaca prirodnog plina prema Hrvatskoj i Europi. Novi dobavni pravci prirodnog plina bitno će povećati investicije u infrastrukturne projekte, dok će istovremeno pozitivno utjecati na samu cijenu i konkurentnost prirodnog plina prema ostalim energentima. Najvažniji infrastrukturni projekt za Hrvatsku je LNG terminal na Krku, a na kojeg se naslanja niz povezanih infrastrukturnih projekata, te Jonsko- jadranski plinovod kao dio Južnog koridora. Status tih projekata, kao Projekata od zajedničkog interesa u strateškim energetskim infrastrukturnim projektima Europske unije, možemo zahvaliti klasifikaciji zemalja centralne Europe, a koje se navode kao države jako osjetljive na poremećaje u opskrbi i jako ovisne o ruskom prirodnom plinu. Realizacija navedenih projekata poboljšati će sigurnost opskrbe i diverzificiranost opskrbnih pravaca, doprinijeti će otvorenosti i konkurentnosti tržišta, ali za profiliranje Hrvatske kao bitnijeg subjekta na energetskoj karti u ovom dijelu Europe morati ćemo raditi i na drugom dijelu infrastrukture, jer infrastruktura ne podrazumjeva samo plinovode i prateću opremu, već je od izuzetne važnosti rad na stvaranju referentnih plinskih i trgovinskih čvorišta, odnosno Virtualnih mjesta trgovanja baziranih na entry-exit systemu, te robnih burzi na kojima je izvedenim instrumentima omogućena trgovina prirodnim plinom.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2203 - Ekonomski i socijalni učinci reformi energetskog sektora na održivi ekonomski rast (ESEESRSEG) (Vlahinić-Dizdarević, Nela, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Rijeka
Profili:
Nela Vlahinić Lenz
(mentor)