Pregled bibliografske jedinice broj: 764060
Prevencija i djelotvorno pristupanje nasilju u vezama mladih putem školskog sustava
Prevencija i djelotvorno pristupanje nasilju u vezama mladih putem školskog sustava // Nasilje ostavlja tragove - Zvoni za nenasilje! / Zenzerović Šloser, Iva ; Jurman, Lana (ur.).
Zagreb: Centar za mirovne studije (CMS), 2014. str. 160-172
CROSBI ID: 764060 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prevencija i djelotvorno pristupanje nasilju u vezama mladih putem školskog sustava
(Prevention of teen dating violence through education system)
Autori
Ajduković, Dean ; Löw Stanić, Ajana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Nasilje ostavlja tragove - Zvoni za nenasilje!
Urednik/ci
Zenzerović Šloser, Iva ; Jurman, Lana
Izdavač
Centar za mirovne studije (CMS)
Grad
Zagreb
Godina
2014
Raspon stranica
160-172
ISBN
978-953-7729-27-1
Ključne riječi
nasilje u bliskim vezama, adolescenti, prevencija nasilja
(violence in close relations, adolescents, violence prevention)
Sažetak
Cilj ovog programa je pridonijeti suzbijanju nasilnog ponašanja u mladenačkim vezama kroz samoodrživi i financijski nezahtijevan sustav prevencije namijenjen učenicima trećih razreda srednjih škola u Hrvatskoj. Razvijene su četiri standardne radionice (svaka u trajanju po 45 minuta) sa sljedećim temama: uvjerenja o dobroj i sigurnoj vezi ; prepoznavanje nasilja u vezama ; poznavanje prava u vezi ; prepoznavanje osobne izloženosti i vlastitog nasilnog ponašanja u vezi ; postavljanje granica u vezi i prekidanje nasilnih obrazaca ; traženje i pružanje pomoći u slučaju nasilja u vezi. Na sveučilišnim studijima pomagačkih struka (psihologija, socijalni rad, socijalna pedagogija, učiteljski fakultet) uveden je izborni predmet o prevenciji nasilja u bliskim odnosima, a studenti imaju zadatak u sklopu praktičnog dijela provesti radionice u školi. Time se 1) osposobljava velik broj studenata za metodički radionički rad s učenicima i priprema ih se za provođenje preventivnih radionica s mladima ; 2) omogućuje da svake godine bez velikog radnog opterećenja i dodatnih troškova oko 6.000 učenica i učenika prođe kroz preventivne radionice. Do sada su radionice provedene u preko 5000 srednjih škola. Prije kreiranja programa, proveli smo istraživanje na uzorku od 1225 učenika diljem Hrvatske, koje je pokazalo da postoji visoka prevalencija nasilja u mladenačkim vezama (preko 80% sudionika iskazalo da su doživjeli ili počinili neki oblik nasilnog ponašanja u vezi!). Utvrđeno je da djevojke imaju točnija uvjerenja o tome što čini zdravu i kvalitetnu vezu, bolje postavljaju granice u vezi i sklonije su tražiti i pružati pomoć u slučaju nasilja u vezi. Također, djevojke izvještavaju o nešto češćem činjenju psihičkog i fizičkog nasilja nego mladići, što je sukladno novijim istraživanjima na adolescentima u SAD-u. Rizičnim faktorima za nasilje u vezi pokazali su se: slabo prepoznavanje nasilja, pogrešna uvjerenja o kvalitetnoj vezi i dulje trajanje veze. Kako bismo utvrdili učinkovitost programa, proveli smo evaluaciju na uzorku od 1587 učenika, od kojih je polovica bila uključena u program, a polovica nije (kontrolna grupa). Učenici koji su bili uključeni u program pokazali su (4 do 6 mjeseci nakon provedbe radionica) statistički značajno poboljšanje u sljedećim aspektima: činili su i doživljavali manje nasilja u vezi, imali su točnija uvjerenja o tome što čini zdravu i kvalitetnu vezu, bolje su prepoznavali nasilna ponašanja i bili svjesniji vlastitih prava u vezi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-1301422-1420 - Uloga socio-kognitivnih procesa u samoregulaciji i interpersonalnim odnosima (Kamenov, Željka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb