Pregled bibliografske jedinice broj: 763266
Javna uprava i politički sustav u Estoniji: u potrazi za ravnotežom između menadžerskih reformi i dobrog upravljanja
Javna uprava i politički sustav u Estoniji: u potrazi za ravnotežom između menadžerskih reformi i dobrog upravljanja // Hrvatska i komparativna javna uprava, 15 (2015), 1; 175-208 (međunarodna recenzija, pregledni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 763266 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Javna uprava i politički sustav u Estoniji: u
potrazi za ravnotežom između menadžerskih
reformi i dobrog upravljanja
(Public administration and political system in
Estonia: finding the balance between managerial
reforms and good governance)
Autori
Džinić, Jasmina
Izvornik
Hrvatska i komparativna javna uprava (1848-0357) 15
(2015), 1;
175-208
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, pregledni rad, znanstveni
Ključne riječi
javna uprava - Estonija ; državna uprava ; decentralizacija ; službenički sustav ; upravne reforme
(public administration - Estonia ; state administration ; decentralization ; civil service system ; administrative reforms)
Sažetak
U radu se analizira organizacija i funkcioniranje javne uprave u Estoniji. Nakon kratkog prikaza povijesnog razvoja države i uprave koji je obilježila stalna borba za neovisnost, autorica daje pregled postojećeg sustava javne uprave i upravnih reformi koje se u Estoniji provode od njezinog osamostaljenja 1991. Analizira se pravno uređenje odnosa nositelja državne vlasti prema upravi i organizacija centra Vlade koje karakteriziraju određene specifičnosti inače klasičnog parlamentarnog sustava vlasti. U okviru poglavlja o političkoj, upravnoj i fiskalnoj decentralizaciji detaljno se opisuju: složena teritorijalna organizacija, tijela lokalnih jedinica, djelokrug poslova i propisima široko zajamčena, a u praksi slabo provedena fiskalna decentralizacija. Opisana su i pobrojana tijela državne uprave i pružatelji javnih službi te problematizirana razdioba opslova i suradnja među upravnim organizacijama, kao i koordinacija i nadzor tijela državne uprave. U pogledu službenika posebno se ističe postojanje uskog kruga zaposlenika javne uprave čiji je status uređen posebnim službeničkim zakonodavstvom, decentralizacija službeničkog sustava i široka primjena plaćanja prema učinku. Prva faza upravnih reformi provedena je na temelju menadžerskih ideja o efikasnosti putem liberalizacije i privatizacije, dok se pred ulazak u EU naglasak stavio na odnos uprave s građanima. Posljednjih desetak godina provode se reforme službeničkog sustava, dok su najmanje uspješne one u području teritorijalne organizacije i političke decentralizacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Rad je objavljen i kao poglavlje knjige Koprić,
I., Marčetić, G., Lalić Novak, G. (ur.)
Komparativna javna uprava. Institut za javnu
upravu, 2014.
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- HeinOnline
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- International Political Science Abstracts
- PAIS International
- Social Services Abstracts
- Sociological Abstracts
- Worldwide Political Science Abstracts
- Political Science Complete, Public Administration Abstracts, Public Administration Database for Accessing Publications in European Languages - PA@BABEL