Pregled bibliografske jedinice broj: 762641
Srušeni pavlinski samostan Blažene Djevice Marije i svih Svetih, kasnije posvećen sv. Jeleni u Šenkovcu kraj Čakovca
Srušeni pavlinski samostan Blažene Djevice Marije i svih Svetih, kasnije posvećen sv. Jeleni u Šenkovcu kraj Čakovca // Ponovno probuđena arheološka nalazišta - suvremena interpretacija baštine kao temelj kulturnog turizma / Spomenka Vlahović (ur.).
Varaždinske Toplice: Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, 2015. str. 47-62 (predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), ostalo)
CROSBI ID: 762641 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Srušeni pavlinski samostan Blažene Djevice Marije i svih Svetih, kasnije posvećen sv. Jeleni u Šenkovcu kraj Čakovca
(Demolished Pauline Monastery of the Blessed Virgin Mary and All Saints, later dedicated to St. Helen in Šenkovec near Čakovec)
Autori
Korunek, Marijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), ostalo
Izvornik
Ponovno probuđena arheološka nalazišta - suvremena interpretacija baštine kao temelj kulturnog turizma
/ Spomenka Vlahović - Varaždinske Toplice : Zavičajni muzej Varaždinske Toplice, 2015, 47-62
Skup
"Arheološka i kulturna baština kao temelj za razvoj kulturnog turizma Republike Hrvatske i Republike Slovenije, " Okrugli stol i tematska predavanja u sklopu projekta Rođenje Europe/Rojstvo Evrope
Mjesto i datum
Varaždinske Toplice, Hrvatska, 25.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Međimurje; Čakovec; Šenkovec; pavlinski samostan
(Međimurje; Čakovec; Šenkovec; Pauline monastery)
Sažetak
Pavlinski samostan Blažene Djevice Marije i svih svetih u Šenkovcu, kasnije posvećen svetoj Jeleni, djelovao je na području Međimurja u periodu od 1376. do 1786. godine. O izgledu samostana u prvim stoljećima nemamo podataka, a pavlinski pisci opisuju ga tek od vremena požara krajem 17. stoljeća, kada se sastojao od crkve, samostana, bočne kapele heksagonalnog tlocrta (tzv. mauzoleja obitelji Zrinski) i gospodarskih građevina. Nakon ukinuća pavlinskog reda ovaj sklop prelazi u privatno vlasništvo, te se početkom 19. stoljeća transformira u dvorac. Tada se ruše crkvena lađa, zvonik i bočna kapela, a do kraja stoljeća ovaj sklop toliko propada da je gotovo u potpunosti uklonjen, a od njega je danas na terenu ostalo jedino svetište samostanske crkve pretvoreno u kapelu sv. Jelene. Početkom 1990 - tih godina obnovljena je kapela, te je u njoj pronađen vrijedan kasnosrednjovjekovni oslik s kraja 14. stoljeća, koji je prezentiran. U arheološkim istraživanjima koja su trajala od 1990. do 2002. godine otkriven je središnji dio samostanskog kompleksa. Kako građevinske faze razvoja samostanskog sklopa zbog slabe očuvanosti i brojnih pregradnji nisu bile u potpunosti definirane, tijekom 2011. i 2012. godine provedena su revizijska arheološka istraživanja, koja treba i dalje nastaviti kako bismo dobili jasniju sliku za pravilnu prezentaciju ovog vrijednog samostanskog sklopa. Današnje stanje nalazišta nije adekvatno njegovom značaju, kapela je sa svojim vrijednim kasnosrednjovjekovnim oslikom utopljena u naglašenu suvremenu izgradnju, mauzolej je nadgrađen privremenom i neprimjerenom nadstrešnicom, arheološke strukture su zatrpane, a čitav kompleks zatvoren je za posjetitelje. Značaj i vrijednost ovog kompleksa zaslužuju adekvatnu, znanstveno utemeljenu i primjerenu prezentaciju, koja će doprinijeti njegovoj popularizaciji u širim razmjerima, čime će se lokalno stanovništvo, ali i šira regija bolje upoznati sa svojom vlastitom baštinom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam, Povijest, Arheologija