Pregled bibliografske jedinice broj: 76257
Posljedice anoksije na meiofaunu i nematofaunu sedimenata sjevernog Jadrana
Posljedice anoksije na meiofaunu i nematofaunu sedimenata sjevernog Jadrana, 1996., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 76257 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Posljedice anoksije na meiofaunu i nematofaunu sedimenata sjevernog Jadrana
(Effect of anoxic stress on sediment living meiofauna and nematofauna of the northern Adriatic Sea)
Autori
Travizi Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.03
Godina
1996
Stranica
303
Mentor
Zavodnik, Dušan
Neposredni voditelj
Vidaković, Jasna
Ključne riječi
meiofauna;Nematoda;anoksija; hipoksija;bentos;sjeverni Jadran
(meiofauna; Nematoda; anoxia; hypoxia; benthos; northern Adriatic)
Sažetak
SAŽETAK
U ovoj je disertaciji razmatran utjecaj anoksije na meio- i nematofaunu sedimenata sjevernog Jadrana (postaje 005, 007 i 107), s posebnim osvrtom na proces oporavka "zajednica" od poslijedica anoksičnog stresa.
Tijekom dvogodišnjeg razdoblja (studeni 1989. - prosinac 1991.) prikupljeno je i pregledano 1197 poduzoraka sedimenta. Izbrojeno je i klasificirano 186.408 predstavnika meiofaune te 12.350 slobodnoživućih Nematoda.
Analiziran je kvalitativni i kvantitativni sastav meiofaune, nematofaune i dominantnih populacija slobodnoživućih Nematoda. Posebna je pažnja posvećena prostornom i vremenskom aspektu dinamike spomenutih grupacija. Analizama su bili obuhvaćeni glavni populacijski (gustoća, dominantnost, stalnost, prostorna raspodjela, spolno-uzrasna struktura) i cenološki parametri (kvalitativni sastav, brojnost, bogatstvo vrsta, ravnomjernost raspodjele, diverzitet, trofička struktura i stupanj faunističke sličnosti). Rezultati su obrađeni univarijatnim, multivarijatnim i grafičko-distribucijskim metodama.
Uspoređivane postaje su se odlikovale sličnom kombinacijom abiotičkih uvjeta i sličnim faunističkim sastavom. Tijekom istraživanja na njima su utvrđene sličnosti u pogledu prostorne i vremenske dinamike meio- i nematofaune sedimenata, te sličnosti u pogledu intenziteta stresnog odgovora i promjena koje su obilježile proces oporavka.
Poslijedice kratkotrajne (dvotjedne) anoksije su se ogledale u smanjenju raznovrsnosti, drastičnom padu gustoće meiofaune (oko 90%), te padu brojnosti pojedinih skupina. S kvantitativnog aspekta promjene su bile veće ali je i proces oporavka bio izrazitiji (skokoviti porast gustoće) i brži (7-8 mjeseci nakon prestanka anoksije) u odnosu na postepene i diskretne promjene kvalitativnih i cenoloških parametara. S kvalitativnog aspekta radi se o kontinuiranom, dugotrajnom i vrlo složenom procesu - bez izrazitih promjena i jasno razgraničenih faza sukcesije.
Pravac i intenzitet promjena, te općenito trend oporavka meiofaune uglavnom su bili određeni promjenama koje su se dešavale na razini nematofaune. Oporavak "zajednica" se gotovo u cijelosti odvijao na račun priraštaja u populacijama koje su preživjele anoksični stres, a najznačajniju ulogu imale dominantne i kompetitivno najsposobnije vrste slobodnoživućih Nematoda. Meio- i nematofauna sedimenata su se pokazale primjerenim i pouzdanim pokazateljima stresnog stanja uzrokovanog nestašicom kisika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija