Pregled bibliografske jedinice broj: 762408
Mitološka bića hrvatske umjetničke proze za djecu danas
Mitološka bića hrvatske umjetničke proze za djecu danas // Zbornik Četvrtoga okrugloga stola o zavičajnosti "Utjecaj hrvatske usmene tradicije u suvremenoj književnosti za djecu i mlade" / Ribičić, Grozdana ; Mihanović, Vesna i dr. (ur.).
Split: Gradska knjižnica Marka Marulića Split, 2014. str. 26-38
CROSBI ID: 762408 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mitološka bića hrvatske umjetničke proze za djecu
danas
(Mitological Creatures from Croatian fiction for
Children today)
Autori
Zalar, Diana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Zbornik Četvrtoga okrugloga stola o zavičajnosti "Utjecaj hrvatske usmene tradicije u suvremenoj književnosti za djecu i mlade"
Urednik/ci
Ribičić, Grozdana ; Mihanović, Vesna i dr.
Izdavač
Gradska knjižnica Marka Marulića Split
Grad
Split
Godina
2014
Raspon stranica
26-38
ISBN
978-953-7753-39-9
Ključne riječi
baština, fantastična proza, hrvatski pisci
(heritage, fiction, Croatian writers)
Sažetak
Starija i suvremena hrvatska umjetnička fantastična proza udomila je mnoštvo bića koja dolaze iz davnih mitoloških i pučkih priča. Uloga mitoloških bića u suvremenoj prozi razvija se na više planova: oni su nositelji tematskih kompleksa, simboličkih značenja, otkrivaju utjecaje drevnih pretkršćanskih kultova i otkrivaju važnost cikličkih kruženja u prirodi, pri čemu na specifičan način potiču dijalektičko kretanje unutar poretka prirode prema gornjem, apstraktnom svijetu. Aktivni su činitelji kompozicije književnih djela. Isto tako, mitološka bića poput zmajeva, divova, vila, duhova i patuljaka na različite načine bivaju okrenuta današnjem čitatelju, te možemo reći i da obnašaju i apelativnu funkciju u književnim djelima. Autorica će govoriti o tome koji pisci stvaraju fantastičnu literaturu za djecu u Hrvatskoj i na koje načine neki od pradavnih bića „sele“ iz opusa jednog autora u opus drugoga. Pri tome možemo pratiti ne samo iznimnu maštovitost hrvatskih autora, već i načine kako bogata usmena baština postaje dijelom književne i stvarnosne suvremenosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija