Pregled bibliografske jedinice broj: 762346
Multidisciplinarni pristup koordinaciji sudionika sigurnosnog sektora
Multidisciplinarni pristup koordinaciji sudionika sigurnosnog sektora // Zbornik sažetaka "XV. Dani kriminalističkih nauka" / Nedžad Korajlić (ur.).
Sarajevo: Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, 2015. str. 13-14 (predavanje, nije recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 762346 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Multidisciplinarni pristup koordinaciji sudionika
sigurnosnog sektora
(A Multidisciplinary Approach to the Coordination
of the Participants of the Security Sector)
Autori
Mihaljević, Branko ; Penić Sirak, Matea
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka "XV. Dani kriminalističkih nauka"
/ Nedžad Korajlić - Sarajevo : Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, 2015, 13-14
ISBN
978-953-8066-01-6
Skup
XV. Dani kriminalističkih nauka
Mjesto i datum
Sarajevo, Bosna i Hercegovina, 08.05.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
koordinacija ; međuresorna suradnja ; sigurnosni sektor
(coordination ; intersectoral cooperation ; security sector)
Sažetak
Kako bi bio efikasniji, sigurnosni sustav mora se bazirati na suradnji partnera na lokalnoj, regionalnoj, me- đunarodnoj i globalnoj razini. Koordinativni pristup multidisciplinarnom sigurnosnom sustavu podrazumijeva zajedničku namjeru, misiju, viziju i ciljeve svih institucija i tijela kojima je dodijeljena uloga u pružanju i očuvanju sigurnosti države i njenog stanovništva. Međuresorna suradnja sigurnosnog sektora predstavlja odnos između dijela ili dijelova različitih sektora društva koji su formirani u svrhu provedbi mjera i aktivnosti vezanih za pitanja sigurnosti. U poslovima sigurnosti veoma je važna međusobna suradnja svih sektora društva. Svrha ovakvog sveobuhvatnog pristupa upravo je osiguranje stabilnosti i sigurnosti. Svaki oblik suradnje podrazumijeva postizanje više razine operativnosti nego što bi se to moglo postići samostalnim djelovanjem. U ovom radu autori će se baviti pitanjima međuresorne suradnje policije, vojske i sigurnosno-obavještajnih agencija. Suvremene asimetrične ugroze ne poznaju nacionalne granice i ne sputavaju ih limitacije u nadležnostima pojedinih resora, poput vojske i policije te je u cilju efikasnog kriznog planiranja, na nacionalnoj razini, potrebno intenzivirati multidisciplinarnu koordinaciju sudionika sigurnosnog sektora. Sukladno navedenom, sigurnosni sustav mora biti u stanju operativnosti kako bi izvršio sve operacije pod jedinstvenom strukturom nadležnosti i kontrole institucija.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Politologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet političkih znanosti, Zagreb