Pregled bibliografske jedinice broj: 761923
Etička pitanja upravljanja kulturnom baštinom u turizmu
Etička pitanja upravljanja kulturnom baštinom u turizmu // Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa Menadžment, Zagreb, 2014./ ur. Z. Barilović, VŠPU „Baltazar Adam Krčelić“, Zaprešić, 2014., 560-570.
Zagreb, Hrvatska: VŠPU „Baltazar Adam Krčelić“, Zaprešić, 2014. str. 560-570 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 761923 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etička pitanja upravljanja kulturnom baštinom u turizmu
(Ethical issues in managing cultural heritage in tourism)
Autori
Domšić, Lana ; Franić, Barbara ; Labus, Alan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova znanstveno-stručnog skupa Menadžment, Zagreb, 2014./ ur. Z. Barilović, VŠPU „Baltazar Adam Krčelić“, Zaprešić, 2014., 560-570.
/ - : VŠPU „Baltazar Adam Krčelić“, Zaprešić, 2014, 560-570
ISBN
978-953-7670-99-3
Skup
Znanstveno-stručni skup "Menadžment"
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
etika ; kulturni turizam ; baštinski turizam ; upravljanje baštinom
(ethics ; cultural tourism ; heritage tourism ; heritage management)
Sažetak
Turizam je danas jedno od najmoćnijih sredstava utjecaja na tradiciju i baštinu. Snažnim razvojem kulturnoga turizma počelo se gledati na baštinu kao na važan društveno-ekonomski resurs, čime su se otvorila mnoga nova pitanja planiranja i upravljanja baštinskim lokalitetima. Ona su povezana s nastojanjima baštinskih stručnjaka da očuvaju, kontroliraju i komercijaliziraju kulturne resurse. S jedne strane, pojačana potražnja pružila je snažno političko i ekonomsko opravdanje za širenje konzervatorskih aktivnosti. S druge strane, porast broja posjetitelja, nepravilno korištenje i komercijalizacija određenih baštinskih resursa, bez uzimanja u obzir njihove kulturne vrijednosti, pretvorili su se u realnu prijetnju njihovu integritetu i opstanku. U tome kontekstu pojavila se potreba za etičkim promišljanjem korištenja baštine u turizmu. Početkom 21. stoljeća pojavljuju se prvi dokumenti o zaštiti kulturnih vrijednosti od neprimjerene turističke upotrebe kao što je ICOMOS-ova Povelja o kulturnom turizmu, a tema održivoga kulturnog turizma sve se češće obrađuje i u akademskim krugovima. U ovome radu daje se teorijski okvir etičkoga promišljanja kulturnoga turizma te pregled različitih etičkih pitanja i dvojbi koje se mogu javiti pri korištenju baštine kao kulturno- turističkoga resursa, uz navođenje primjera iz Hrvatske i svijeta. Zaključak je rada da bi se sustavnijim istraživanjima suvremenih etičkih dvojbi, do kojih se obično dolazi u praksi, unaprijedio sustav planiranja i upravljanja kulturnim turizmom i njegovim razvojem, u skladu s načelima održivosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište s pravom javnosti Baltazar Zaprešić