Pregled bibliografske jedinice broj: 760527
Provedba Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji na posjedima Kongregacije sestara sv. Križa u Đakovu
Provedba Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji na posjedima Kongregacije sestara sv. Križa u Đakovu // Zbornik Muzeja Đakovštine, 2009 (2009), 9; 51-67 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 760527 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Provedba Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji na posjedima Kongregacije sestara sv. Križa u Đakovu
(Implementation of the agrarian reform and colonization on the properties of the Sisters of the Congregation of the Holy Cross)
Autori
Josipović Batorek, Slađana
Izvornik
Zbornik Muzeja Đakovštine (1334-773X) 2009
(2009), 9;
51-67
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
agrarna reforma i kolonizacija; kongregacija sestara sv. Križa; Đakovo
(land reform and colonization; Sisters of the Congregation of the Holy Cross; Đakovo)
Sažetak
U radu je prikazana provedba Zakona o agrarnoj refomi i kolonizaciji iz 1945. godine na posjedima Kongregacije sv. Križa u Đakovu. Okolnosti dolaska sestara sv. Križa u Đakovo i početak njihova djelovanja opisan je u uvodnom dijelu rada. U nastavku je prikazan tijek donošenja Zakona na saveznoj razini, a zatim i za područje Federalne Hrvatske, te njegove glavne odredbe. Reakcija Katoličke crkve na navedeni zakon bila je izrazito negativna, budući da je zakon bio osobito oštar prema crkvenim posjedima i težio je osiromašenju Katoličke crkve i slabljenju njenog utjecaja u društvu. Unatoč dobrim odnosima između đakovačkog biskupa Antuna Akšamovića i državnih vlasti, te njegova prijateljstva s predsjednikom republičke Komisije za vjerska pitanja Svetozarom Rittigom, Akšamović nije uspio zaštiti Kongregaciju od provedbe agrarne reforme. Osim Akšamovićeva zalaganja, bez rezultata su ostale i brojne predstavke i žalbe državnim vlastima upućene od strane same Kongregacije. Naposljetku, Kongregaciji je oduzeto više od 107 jutara plodnog zemljišta, čime je njeno djelovanje kako u Đakovu, tako i u ostatku države, zbog nedostatka sredstava, znatno otežano i svedeno na najmanju razinu
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest