Pregled bibliografske jedinice broj: 759837
Nadzor okolišne prihvatljivosti stočarske proizvodnje
Nadzor okolišne prihvatljivosti stočarske proizvodnje // 3. zbornik sažetaka "Okolišno prihvatljiva proizvodnja kvalitetne i sigurne hrane" / Kralik, Gordana (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013. str. 9-12 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 759837 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nadzor okolišne prihvatljivosti stočarske
proizvodnje
(Supervision environmental acceptability of
livestock production)
Autori
Heffer, Goran ; Paladin-Popović, Jasna ; Gruden, Nediljka ; Drčec, Zdenko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
3. zbornik sažetaka "Okolišno prihvatljiva proizvodnja kvalitetne i sigurne hrane"
/ Kralik, Gordana - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013, 9-12
ISBN
978-953-7871-18-5
Skup
Okolišno prihvatljiva proizvodnja kvalitetne i sigurne hrane
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 13.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
okolišna prihvatljivost ; inspekcija zaštite okoliša ; inspekcijski nadzor
(environmental acceptability ; environmental inspection ; inspectional supervision)
Sažetak
Okolišna prihvatljivost procesa definirana je njegovim tijekom bez štetnih utjecaja na okoliš. Nadzor okolišne prihvatljivosti provodi inspekcija zaštite okoliša na temelju važećih okolišnih propisa. Prilikom provođenja inspekcijskog nadzora stočarske proizvodnje na farmama nadzire se usklađenost s propisima u pogledu: postupanja s otpadom, emisija u zrak, tvari koje onečišćuju ozonski sloj i fluoriranih stakleničkih plinova, opasnih tvari u postrojenju, dostave podataka u registar onečišćivača okoliša (ROO), procjene utjecaja na okoliš (PUO), objedinjenih uvjeta zaštite okoliša (OUZO), itd. Postupanje s otpadom odnosi se na neopasni i opasni otpad, nastao tijekom rada farme, koji je kategoriziran pripadajućim ključnim brojem otpada (KBO) prema Katalogu otpada. Neopasni otpad čine: ambalaža od papira i kartona, ambalaža od plastike, otpad čije sakupljanje i odlaganje ne podliježe specijalnim zahtjevima radi prevencije infekcije, komunalni otpad, itd. Opasni otpad čine: ambalaža onečišćena opasnim tvarima, otpad čije sakupljanje i odlaganje podliježe specijalnim zahtjevima radi prevencije infekcije, fluoroscentne cijevi i ostali otpad koji sadrži živu, itd. Emisije u zrak uglavnom nastaju izgaranjem goriva u stacionarnim energetskim sustavima za zagrijavanje prostora, tehnološke vode, itd. Tvari koje onečišćuju ozonski sloj i fluorirani staklenički plinovi primjenjuju se u rashladnim i klimatizacijskim sustavima na farmi. Opasne tvari u postrojenju predstavljaju spremnici energenata (UNP) i pogonskih goriva u krugu farme, koji mogu biti uzrokom nesreća. Dostava podataka u ROO obveza je svake farme koja tijekom svoje djelatnosti proizvede više otpada od propisanih količina. Obveza izrade PUO i OUZO ovisi o proizvodnom kapacitetu farme.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Poljoprivreda (agronomija)