Pregled bibliografske jedinice broj: 759835
Vremenska analiza za vrijeme velikog šumskog požara na otoku Braču od 14. do 17. srpnja 2011.
Vremenska analiza za vrijeme velikog šumskog požara na otoku Braču od 14. do 17. srpnja 2011. // Vatrogastvo i upravljanje požarima, 1 (2012), 3; 13-25 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 759835 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Vremenska analiza za vrijeme velikog šumskog požara na otoku Braču od 14. do 17. srpnja 2011.
(Weather analysis during extreme forest fire on island of Brač from 14 to 17 Jyly 2011)
Autori
Mifka, Boris ; Vučetić, Višnjica
Izvornik
Vatrogastvo i upravljanje požarima (1848-347X) 1
(2012), 3;
13-25
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
požar raslinja ; metoda FWI ; model ALADI/HR ; vertikalni profil vjetra
(wildland fire ; FWI method ; ALADIN/HR model ; vertical wind profiles)
Sažetak
Tijekom šumskog požara na otoku Braču izgorjela je velika površina oko 5600 ha borove šume, makije, niskog raslinja, maslinika i vinograda u samo nekoliko dana što ga svrstava među najveće požare u Hrvatskoj. Za vrijeme trajanja šumskog požara od 14. do 17. srpnja 2011. na otoku Braču analizirani su prizemni podaci brzine i smjera vjetra, temperature i relativne vlažnosti zraka s klimatoloških postaja Bol i Sutivan, s glavnih (satne vrijednosti) i automatskih (10-min podaci) postaja Hvar, Makarska i Split-Marjan. Za procjenu opasnosti od požara primijenjena je kanadska metoda za izračunavanje indeksa FWI (Fire Weather Index), koji je za trajanja požara pokazivao vrlo veliku opasnost. Požar se nakon početka oko 14 h u uvali Blace širio velikom brzinom. Uoči požara pri tlu je puhalo umjereno do na udare jako jugo. Na postaji Bol relativna vlažnost zraka je iznosila 38%, a maksimalna dnevna temperatura zraka bila je 35°C u 15 h po ljetnom ukaznom vremenu prvog dana požara. Dnevni hod relativne vlažnosti zraka bio je poremećen u odnosu na uobičajeni. Numeričkim modelom ALADIN/HR simulirani su vertikalni profili brzine i smjera vjetra iznad Bola prvog dana požara. Modelirani vertikalni profil brzine vjetra pokazuju maksimum brzine vjetra u donjoj troposferi oko 9 m/s u sloju 390 m do 750 m što je utjecalo na brzinu širenja požara. Drugog dana požara, došlo je do promjene smjera vjetra sa juga (SE) na maestral (NW). To je uvjetovalo promjenu smjera širenja šumskog požara. Međutim, za bolju poveznicu između vremenskih prilika i ponašanja šumskog požara nužne su detaljne informacije s terena koje bi osobito pomogle u predviđanju nastanka požara raslinja na Jadranu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod