Pregled bibliografske jedinice broj: 758548
Nekoliko svilenih tkanina iz sredine 18. stoljeća sačuvanih na liturgijskom ruhu na istočnoj obali Jadrana i njihovi predlošci (mises en carte)
Nekoliko svilenih tkanina iz sredine 18. stoljeća sačuvanih na liturgijskom ruhu na istočnoj obali Jadrana i njihovi predlošci (mises en carte) // Radovi Instituta za povijest umjetnosti, 38 (2014), 151-170 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 758548 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nekoliko svilenih tkanina iz sredine 18. stoljeća sačuvanih na liturgijskom ruhu na istočnoj obali Jadrana i njihovi predlošci (mises en carte)
(Several mid-18th century silks on liturgical vestments preserved along the Eastern Adriatic coast (Croatia) and their point paper designs)
Autori
Banić, Silvija
Izvornik
Radovi Instituta za povijest umjetnosti (0350-3437) 38
(2014);
151-170
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
povijesni tekstil; mise en carte; liturgijsko ruho; 18. stoljeće; Venecija; Lyon; Mali Lošinj; Veli Lošinj; Pag; Zadar; Skradin; Šibenik
(historic textiles; point paper design; liturgical vestments; 18th century; Venice; Lyon; Mali Lošinj; Veli Lošinj; Pag; Zadar; Skradin; Šibenik)
Sažetak
U radu se donosi nekoliko mahom neobjavljenih svilenih tkanina sačuvanih na liturgijskom ruhu u crkvama na našoj obali, na koje je nužno ukazati ne samo zbog njihove vrijednosti već i zbog sretne okolnosti što su do danas sačuvani i predlošci (mises en carte) dekorâ koji su na njima izvedeni. Dekor lyonske svile, od koje je izrađen misni ornat u Malom Lošinju, je zahvaljujući svojoj sačuvanoj i višekratno objavljenoj mise en carte možda jedan od najpoznatijih uzoraka dekorativne tipologije a meandro. Međutim, po njoj izvedene svile su danas izrazito rijetke, te je malološinjski primjerak tek četvrti dosad prepoznat u svijetu. Brojnija je skupina tkanina nastalih u Veneciji, a koje u pogledu izvedenog dekora povezuje ista mise en carte. Veća količina sačuvanih svila omogućuje i zoran prikaz brojnih varijacija kojima su kreatori predložaka i tkalci pribjegavali u smislenom izbjegavanju produkcije posve identičnih primjeraka. Važno je istaknuti da se srodni primjerci, evidentirani na sjeveru Italije a sada i u Hrvatskoj, s pripadajućom mise en carte po prvi put dovode u vezu upravo u ovom radu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
Napomena
Sažetak na talijanskom jeziku. Rad je dostupan za uvid i preuzimanje na stranici: https://independent.academia.edu/bansil
Citiraj ovu publikaciju:
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- IBA: International Bibliography of Art
- ERIH: European Reference Index for Humanities
- EBSCO: Art Source Database