Pregled bibliografske jedinice broj: 757617
Incidencija kongenitalnih anomalija u dva geografska područja SR Hrvatske- rezultati trogodišnjeg prospektivnog registriranja : studija za stvaranje registra kongenitalnih anomalija
Incidencija kongenitalnih anomalija u dva geografska područja SR Hrvatske- rezultati trogodišnjeg prospektivnog registriranja : studija za stvaranje registra kongenitalnih anomalija // Arhiv za zaštitu majke i djeteta, 30 (1986), 2; 121-136 (recenziran, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 757617 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Incidencija kongenitalnih anomalija u dva
geografska područja SR Hrvatske- rezultati
trogodišnjeg prospektivnog registriranja : studija
za stvaranje registra kongenitalnih anomalija
(Incidence of congenital anomalies in two
geographic regions of Croatia: results of three-
year prospective registering)
Autori
Ligutić, Ivo ; Švel, Ivo ; Beer, Zlata ; Modrušan- Mozetić, Zlata ; Czeisberger, Brigita
Izvornik
Arhiv za zaštitu majke i djeteta (0004-1289) 30
(1986), 2;
121-136
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kongenitalne anomalije ; registriranje ; prospektivno
(congenital anomalies ; registering ; prospective)
Sažetak
Kao 21. regionalni centar EUROCAT-a registra kongenitalnih anomalija zemlja Evropske ekonomske zajednice, proveli smo trogodišnje registriranje kongenitalnih anomalija u Varaždinu i Rijeci. Registrirana su samo djeca stalno nastanjenih roditelja na ispitivanom području. Sva djeca u kojih je dijagnosticirana prirođena anomalija pri rođenju pozvana su na kontrolni pregled s navršenom godinom dana, a dio djece je logitudinalno praćen. U promatranom razdoblju rođeno je 10431 dijete, 6999 u Rijeci i 3432 u Varaždinu. Od ukupnog broja novorođenih 71 su mrtvorođenčad. Incidencija kongenitalnih anomalija iznosila je u Varaždinu 25, 9%, u Rijeci 7, 0%, a u oba područja zajedno 13, 3%. U regionalnim centrima EUROCAT-a na preko 200.000 novorođenih u 1983. incidencija je bila 20, 3%, a raspon od 10, 3 do 32, 3%. U odnosu na rutinske statističke podatke u SR Hrvatskoj za 1983.(listić prijave rođenja) na ovaj način registrirano je u Rijeci dvostruko, a u Varaždinu sedmerostruko više u odnosu na Republiku. Najčešće registrirane anomalije bile su u Varaždinu iz grupe anomalija srca i krvnih žila, a zatim ekstremiteta , dok u Rijeci na prva dva mjesta su rascijepi usne i nepca i multiple anomalije. Izradili smo i tablicu selekcioniranih-marker malformacija. Izračunata prevalencija pojedinih anomalija korisna je za uspoređivanje s drugim centrima, ali je vremensko razdoblje i broj rođene djece nedovoljan za nadzor u smislu otkrivanja neočekivanih promjena frenkvencije.Utisak je da u promatranom razdoblju ukupna i pojedinačna prevalencija nije značajno varirala. Kontrolni pregledi registrirane djece pokazali su da je u preko polovice izvršen operativni zahvat ili provedeno ortopedsko liječenje s dobrim krajnim efektom , a da je 60%registrirane djece uredna psihomotorna razvoja. Za daljni rad za izučavanje etiopatogeneze , upotrebe registra za nadzor i otkrivanje pojave mutagenoteratogenih faktora i proširenja na ostala područja u Republici potrebno je još dosta rada da bi se dobili kvalitetniji podaci prevalencije. Na temelju dosadašnjih rezultata i iskustva izradit će se prijedlog registra kongenitalnih anomalija za SR Hrvatsku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Opća bolnica Varaždin,
Klinički bolnički centar Rijeka