Pregled bibliografske jedinice broj: 757580
Međupozicijske i unutarpozicijske razlike mladih odbojkašica u nekim antropološkim obilježjima
Međupozicijske i unutarpozicijske razlike mladih odbojkašica u nekim antropološkim obilježjima, 2014., doktorska disertacija, Kineziološki fakultet, Split
CROSBI ID: 757580 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međupozicijske i unutarpozicijske razlike mladih odbojkašica u nekim antropološkim obilježjima
(Intra-positional and inter-positional differences among young female volleyball players in some anthropological characteristics)
Autori
Milić, Mirjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Kineziološki fakultet
Mjesto
Split
Datum
09.10
Godina
2014
Stranica
155
Mentor
Grgantov, Zoran
Ključne riječi
mlađe kadetkinje; odbojka; ANCOVA; biološka dob
(youth volleyball players; ANCOVA; biological age)
Sažetak
Osnovni cilj ovog istraživanja bio je utvrditi međupozicijske i unutarpozicijske razlike u nekim antropološkim obilježjima mladih odbojkašica. Uzorak ispitanika predstavljale su 204 odbojkašice mlađe kadetkinje s područja cijele Republike Hrvatske, sudionice otvorenog Državnog prvenstva u odbojci 2014. Prosječna kronološka dob ispitanica bila je 14, 11±0, 84 godina, indikator biološke dobi 14, 12±0, 76 godina, a prosječna trenažna dob 42, 14±16, 76 mjeseci. Skup varijabli u ovom istraživanju sastavljen je od 11 antropometrijskih mjera, 10 motoričkih testova i 3 upitnika psiholoških značajki (nada, optimizam i perfekcionizam). Od antropometrijskih mjera izmjerene su tjelesna visina, sjedeća visina, tjelesna masa, dijametar lakta, dijametar koljena, opseg nadlaktice u fleksiji, opseg potkoljenice, kožni nabor nadlaktice, kožni nabor leđa, kožni nabor trbuha i kožni nabor potkoljenice. Iz navedenih značajki naknadno su izračunati: indeks tjelesne mase, somatotip po Heath-Carter metodi te dob maksimalnog rasta u visinu (eng. Peak height velocity, PHV). Temeljem odstupanja vrijednosti PHV svakog ispitanika od prosječne PHV svih ispitanika te dodavanjem ili oduzimanjem dobivenih odstupanja od kronološke dobi, izračunat je indikator biološke dobi mladih odbojkašica. Od motoričkih testova za procjenu nespecifične agilnosti i eksplozivne snage primijenili su se testovi: koraci u stranu, 9-3-6-3-9, skok u dalj iz mjesta, bacanje medicinke iz ležanja i trčanje na 20 metara, a za procjenu specifične agilnosti i eksplozivne snage primijenili su se testovi: step hop, skok u vis iz mjesta, skok u vis nakon odbojkaškog zaleta te brzina smečirane lopte s podloge i brzina smečirane lopte preko mreže. U području psiholoških značajki, za procjenu optimizma primijenjen je Revidirani upitnik životne orijentacije (eng. Life Orientation Test – Revised), za procjenu nade Upitnik nade za djecu (eng. Children Hope Scale) i za procjenu perfekcionizma Sportski multidimenzionalni upitnik perfekcionizma (eng. Sports Multidimensional Perfectionism Scale 2). Dodatno, varijable u ovom istraživanju bile su igračka uloga i natjecateljska uspješnost. Ispitanice su podijeljene u 5 podskupina prema svojim igračkim ulogama: tehničarke, dijagonalne igračice, primačice - napadačice, srednje blokerice i libero igračice. S obzirom na plasman ekipe na natjecanju i kvalitetu pojedine igračice u ekipi odbojkašice su svrstane u dvije podskupine: manje uspješne i uspješnije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Split