Pregled bibliografske jedinice broj: 757292
Određivanje čitljivosti teksta u korelaciji obojanosti Stimulusa i pozadine
Određivanje čitljivosti teksta u korelaciji obojanosti Stimulusa i pozadine // 18th International Conference on Printing, Design and Graphic Communications Blaž Baromić 2014 - Proceedings / Mikota, Miroslav (ur.).
Senj, Hrvatska: Hrvatsko društvo grafičara, 2014. str. 251-265 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 757292 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Određivanje čitljivosti teksta u korelaciji obojanosti Stimulusa i pozadine
(Determination of the Readability of Text in Correlation to the Chromaticity of the Stimulus and the Background)
Autori
Tomaš, Ante ; Milković, Marin ; Mrvac, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
18th International Conference on Printing, Design and Graphic Communications Blaž Baromić 2014 - Proceedings
/ Mikota, Miroslav - : Hrvatsko društvo grafičara, 2014, 251-265
Skup
18th International Conference on Printing, Design and Graphic Communications Blaž BAromić 2014
Mjesto i datum
Senj, Hrvatska, 01.10.2014. - 04.10.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
vizualno prepoznavanje; percepcija; stimulus; pozadina
(visual recognition; perception; stimulus; background)
Sažetak
Metodom vizualnog prepoznavanja može se odrediti čitljivost u ovisnosti o obojanosti teksta (stimulusa) i podloge (pozadine). Na području djelovanja grafičke tehnologije a naročito grafičkog dizajna važnu ulogu imaju boje, njihovo mjerenje, te reprodukcija u skladu sa zahtijevima i mogućnostima koje nam pruža tehnologija.Klasičnim promatranjem ispitanici promatraju animaciju programiranu specijalno za navedeno istraživanje. Vrijeme za uočavanje i evidentiranje uočenog znaka je 1, 1 sekunda. Informacija se kreće s lijeva na desno, simulirajući efekt ponašanja informacije pisane na plakatu ili slično, a u uvjetima sličnim tijekom vožnje. U tim medijima boja igra veliku ulogu kako bi dočarala raznolikost postojeće stvarnosti, istaknula neku poruku i učinila je estetskom, privlačnom. Svaki ispitanik promatra 10 različitih varijacija i iste upisuje u pripremljeni list za odgovore. Iz dobivenih rezultata određena je i ispitana korelacija točnosti odgovora te obojanosti uzoraka. Dobiveni rezultati su osnova donošenja zaključka o uvjetovanošću “obojanosti” promatranog “objekta” perceptualnom gledanju istog. Osnova korelacije jest vrijeme dostupnosti zapisa na podlozi u određenim uvjetima, a kao podloga za analizu i ispitivanje s tendencijom okruženja kratkog vremenskog intervala gdje je čitanje vremenski ograničeno. Analiza kombinacija u vremenu primarne percepcije, znaći u vremenu uočavanja, od promatrača tražiti da uspije zapamtiti i uočiti informaciju u cijelosti. Implementiranje boje kao izražajnog sredstva u procesu kreiranja grafičkog dizajna, zahtijeva osim poznavanja dizajna i osnovnih elemenata uređenja sadržaja, također i poznavanja perceptualnih zakonitosti koje nam mogu pomoći posebno u odabiru boja stimulusa i pozadine. Ovim radom će mo metodom eksperimenta istražiti istinitosti pretpostavki da se poruka se u uvjetima ograničenog vremena za percepciju kvalitetnije čita ako je u što večoj razlici luminacije s podlogom te da se u otežanim uvjetima čitanja čitljivost je bolja u kombinacijama boja stimulusa i pozadine kod večih razlika zacrnjenja pozadine u odnosu na stimulus („negativ tekst“).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
128-1281955-1960 - Evaluacija kvantitavnih i kvalitativnih kriterija procesa grafičke reprodukcije (Mrvac, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
128-1281955-1962 - Studij tehnoloških čimbenika grafičkog dizajna za sustavno unapređenje kvalitete (Zjakić, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb