Pregled bibliografske jedinice broj: 756797
OBRAZOVANJE ZA DIJALOG I SUŽIVOT U RAZLIČITOSTI
OBRAZOVANJE ZA DIJALOG I SUŽIVOT U RAZLIČITOSTI // Obrazovanje za interkulturalizam / Mlinarević, V., Brust Nemet, M., Bushati, J. (ur.).
Osijek: Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, 2015. str. 91-115 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 756797 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OBRAZOVANJE ZA DIJALOG I SUŽIVOT U RAZLIČITOSTI
(EDUCATION FOR DIALOG AND COEXISTENCE IN PLURALISM)
Autori
Šundalić, Antun
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Obrazovanje za interkulturalizam
/ Mlinarević, V., Brust Nemet, M., Bushati, J. - Osijek : Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera, Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, 2015, 91-115
ISBN
978-953-6965-42-7
Skup
Položaj Roma u odgoju i obrazovanju
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 08.01.2015. - 09.01.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
obrazovanje; dijalog; tolerancija; suživot; demokracija
(education; dialog; tolerance; coexistence; democracy)
Sažetak
Za potvrdu vlastite egzistencije čovjek je trebao drugog čovjeka. Društva su također svoju egzistencijalnu posebnost potvrđivala u poređenju s drugim društvima. Civilizacijski razvoj to potvrđuje, ali ne uvijek u afirmativnom smislu. Kako među pojedincima, tako i među društvima (društvenim skupinama) odnosi nisu uvijek bili odnosi suradnje. Vrlo su često to bili odnosi dominacije jednih nad drugima. Posebice postaju zabrinjavajući odnosi dominacije s liberalnom idejom i praksom slobodnog tržišta. Poslije kraja države blagostanja (welfare state) globalizacija je donijela stvaranje svjetskog tržišta, a time i svjetskog društva i svjetske kulture. Susretanje različitih kultura postaje stvarnost koja se događa na svim meridijanima. Očuvanje kulturne posebnosti („čistoće“) postaje nemoguća misija. Upoznavanje i prihvaćanje novih, do jučer nepoznatih kultura postaje u drugoj polovici 20. st. zadaća obrazovnog sustava. Obrazovanje za dijalog i toleranciju je pretpostavka borbe protiv etnocentrizma i ksenofobije. To znači da se obrazovanjem pojedince oslobađa pritiska okvira etnosa kojemu pripadaju te se time stvaraju temeljni preduvjeti za suživot različitih kultura, različitih vjera, različitih nacija i rasa. Da bi to bilo, obrazovanje mora biti dostupno svim socijalnim skupinama u svim društvima svijeta. U toj ulozi obrazovanje je put u slobodu koju demokratska društva uzimaju kao svoju ključnu odrednicu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija