Pregled bibliografske jedinice broj: 756674
Ispitivanje fundamentalne frekvencije glasa i njenog varijabiliteta kod nisko i visoko anksioznih sudionica
Ispitivanje fundamentalne frekvencije glasa i njenog varijabiliteta kod nisko i visoko anksioznih sudionica // Sažetci priopćenja XIX Dani psihologije u Zadru / Ana Slišković (ur.).
Zadar: Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2014. str. 29-31 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 756674 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje fundamentalne frekvencije glasa i njenog varijabiliteta kod nisko i visoko anksioznih sudionica
(Fundamental frequency of the voice and its variability at low and high anxiety female participants)
Autori
Šimić, Nataša ; Barać, Bruno
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Sažetci priopćenja XIX Dani psihologije u Zadru
/ Ana Slišković - Zadar : Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru, 2014, 29-31
ISBN
978-953-331-054-1
Skup
XIX. Dani psihologije u Zadru
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 29.05.2014. - 31.05.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
anksioznost; fundamentalna frekvencija glasa; varijabilitet fundamentalne frekvencije glasa; govorni zadatak
(anxiety; the fundamental frequency of the voice; the variability of the fundamental frequency of the voice; speech task)
Sažetak
Dosadašnja istraživanja su pokazala porast fundamentalne frekvencije, te povećanje varijabiliteta fundamentalne frekvencije glasa u laboratorijskim situacijama inducirane anksioznosti. Cilj ovog istraživanja je bio ispitati promjene fundamentalne frekvencije glasa i njenog varijabiliteta kod nisko i visoko anksioznih sudionica za vrijeme izvođenja govornog zadatka. U istraživanju je sudjelovalo 11 visoko anksioznih i 10 nisko anksioznih sudionica, studentica psihologije Sveučilišta u Zadru, dobi od 18 do 24 godine. Na Spielbergerovom upitniku crte anksioznosti, rezultati izraženi na z-skali su iznosili više od 1sd za visoko anksioznu skupinu, dok su za niže anksiozne bili manji od -1sd. Govorni zadatak je primijenjen u dvije situacije, u kojima su sudionice imale zadatak pričati na unaprijed zadanu temu, s tim da je njihov govor bio sniman i naknadno analiziran. U stresnoj situaciji sudionicama je rečeno da će njihov govor biti snimljen i evaluiran od strane psihologa, a njihov zadatak je bio pričati o tome što vole, a što ne vole na svom tijelu. U kontrolnoj situaciji sudionice su pričale o svom stavu prema životu u Zadru. Rečeno im je također da će njihov govor biti sniman. Kontrolna situacija nije uključivala evaluaciju od strane psihologa. U obje situacije vrijeme izvođenja zadatka je iznosilo četiri minute, s tim da je vrijeme pripreme za svaku temu iznosilo dvije minute. Govorni zapisi su analizirani u Praat programu, te su izračunate fundamentalne frekvencije i standardne devijacije fundamentalne frekvencije glasa. Dobiveni rezultati nisu pokazali značajne razlike u fundamentalnoj frekvenciji glasa između nisko i visoko anksioznih sudionica. Kada je riječ o fundamentalnoj frekvenciji glasa, nisu također dobivene značajne razlike između kontrolne i stresne situacije. Međutim, dobivena je statistički značajna razlika u varijabilitetu fundamentalne frekvencije glasa između kontrolne i stresne situacije. Sudionice su imale veći varijabilitet fundamentalne frekvencije glasa u stresnoj situaciji. Post- hoc analize su pokazale značajno veći varijabilitet fundamentalne frekvencije glasa kod nisko anksioznih sudionica u stresnoj situaciji u usporedbi s kontrolnom situacijom. Kada je riječ o visoko anksioznoj skupini, nisu nađene značajne razlike u varijabilitetu fundamentalne frekvencije između kontrolne i stresne situacije.
Izvorni jezik
Hrvatski