Pregled bibliografske jedinice broj: 756367
Utjecaj boja na optičku težinu portretne fotografije
Utjecaj boja na optičku težinu portretne fotografije // Zbornik radova - MATRIB 2014 / Šolić, Sanja ; Šnajdar Musa, Mateja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2014. str. 389-402 (poster, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 756367 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj boja na optičku težinu portretne fotografije
(THE INFLUENCE OF COLOR ON THE OPTICAL WEIGHT OF PORTRAIT PHOTOGRAPHY The Influence of Color on the Optical Weight of Portrait Photography)
Autori
Mrvac, Nikola ; Petrić, Korina ; Matijević, Mile
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova - MATRIB 2014
/ Šolić, Sanja ; Šnajdar Musa, Mateja - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2014, 389-402
Skup
International Conference MATRIB 2014
Mjesto i datum
Vela Luka, Hrvatska, 26.06.2014. - 28.06.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
portretna fotografija; optička težina; boja
(portrait photography; optical weight; color)
Sažetak
Vizualna se komunikacija kroz grafičke medije ostvaruje prenošenjem tekstualnih i slikovnih informacije koje poruku mogu prenositi samostalno ili se međusobno kombiniraju. Odnos tekstualnog i slikovnog elementa može biti različit – tekstualni element može biti samostalan, kao i slikovni element, ali oni mogu činiti i cjelinu u kojoj su ti elementi ravnopravni ili jedan od njih dominira. Iako se tekstualna informacija često nameće kao preciznija, činjenica je da je slikovna informacija univerzalnija i bolje privlači pažnju. Među slikovnim se informacijama posebno ističe fotografija koja pokriva 2/3 dvodimenzionalnih nepokretnih slikovnih informacija bez obzira radi li se o tiskanim ili elektronskim medijima. Ovo se može prvenstveno povezati s time da se fotografija doživljava kao visokoikonični medij, tj. da se njoj vjeruje kao realnom prikazu stvarnosti iako ona tehnički i sintaktički omogućuje različite oblike manipulacije. Kako bi fotografija ostvarila svoju semantičku ulogu prenosa informacija, njezini se tehnički elementi moraju staviti u funkciju njezine sintakse. Pri tome su osnovni sintaktički problemi vezani uz optičku ravnotežu tj. dinamiku i statiku slike te uz odnos pojedinih elemenata slike. Bez obzira o kojem se pravilu optičke ravnoteže radi, temeljni je zadatak prepoznati optičku težinu pojedinog elementa fotografije, odnosno pojedine fotografije ako više njih čini informacijsko-kompozicijsku cjelinu. Prethodna su istraživanja ukazala na mogućnost manipulacije bojom te na promjene semantičkih vrijednosti fotografije manipulacijom bojom uz zadržavanje ikoničnosti fotografske slike. U ovom se radu ispituje utecaj boje na optičku težinu fotografije. Ispitivanja se provode na portretnoj fotografiji kao na tehnički, ali i sintaktički, jednom od najčešćih ali i najzahtjevnijih fotografskih motiva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija, Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
128-1281955-1960 - Evaluacija kvantitavnih i kvalitativnih kriterija procesa grafičke reprodukcije (Mrvac, Nikola, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb