Pregled bibliografske jedinice broj: 755958
Izazovi u komunikaciji prilikom upotrebe petrol- koksa
Izazovi u komunikaciji prilikom upotrebe petrol- koksa // Knjiga sažetaka Međunarodnog znanstveno- stručnog simpozija Uloga komunikacije u gospodarenju otpadom Zadar 2015. / Kalambura, Sanja ; Pavlović, Andreja ; Perović, Dino ; Anić Vučinić, Aleksandra (ur.).
Sveta Nedelja: Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015. str. 40-40 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 755958 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Izazovi u komunikaciji prilikom upotrebe petrol- koksa
(Communication issues during pet-coke use)
Autori
Vujević, Dinko ; Anić Vučinić, Aleksandra ; Gotal Dmitrović, Lovorka ; Dukši, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka Međunarodnog znanstveno- stručnog simpozija Uloga komunikacije u gospodarenju otpadom Zadar 2015.
/ Kalambura, Sanja ; Pavlović, Andreja ; Perović, Dino ; Anić Vučinić, Aleksandra - Sveta Nedelja : Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2015, 40-40
ISBN
978-953-8066-01-6
Skup
Međunarodni znanstveno-stručni simpozij Uloga komunikacije u gospodarenju otpadom Zadar 2015.
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 19.03.2015. - 21.03.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
petrol-koks; komunikacija; javno mnijenje
(pet-coke; communication; public opinion)
Sažetak
Petrol-koks je gorivo koje se dobiva kao sporedni proizvod u rafinerijama nafte. Onaj lošije kvalitete se upotrebljava kao gorivo u nekim termoelektranama te u industriji cementa, vapna i opeka. Onaj petrol-koks koji je bolje kvalitete se zbog niskog sadržaja sumpora i teških metala koristi za izradu elektrolizerskih elektroda, posebno anoda u proizvodnji aluminija te u industriji čelika. S obzirom da se petrol-koks dobiva kao nus- proizvod kod rafiniranja nafte, ima ga u velikim količinama na tržištu pa je jeftin u usporedbi s ugljenom. Kriza koja je osobito pogodila graditeljstvo i industriju građevinskih materijala uvelike je utjecala i na pokušaje iznalaženja jeftinijih energenata, koji će moći tu industriju što je dulje moguće održavati na životu, a pritom uporabom jeftinijih energenata što je moguće manje utjecati na okoliš. Mnoge industrije građevinskih materijala zbog toga u posljednje vrijeme sve češće pribjegavaju uštedi kombinirajući plin i petrol-koks. O tome se, međutim, mišljenja razilaze, javno se raspravlja, a vrlo su glasne i pojednine ekološke udruge. Sve te pojedinačne akcije i reakcije i nepotpune informacije zbunjuju javnost te je svako stručno mišljenje posebno zanimljivo. Stoga je svrha ovog rada bila demistificirati upotrebu petrol-koksa kao legalnog energenta te na jednom primjeru pokušaja implementacije petrol-koksa kao goriva ukazati na važnost i potrebitost kvalitetne komunikacije između svih zainteresiranih strana kako se ne bi zaustavljali i kočili razvojni projekti, gasila radna mjesta te ugrožavao održivi razvitak.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Geotehnički fakultet, Varaždin