Pregled bibliografske jedinice broj: 75591
Numerička simulacija mezoskalnih meteoroloških uvjeta tijekom intruzije stratosferskog ozona u Zagrebu 6. veljače 1990.
Numerička simulacija mezoskalnih meteoroloških uvjeta tijekom intruzije stratosferskog ozona u Zagrebu 6. veljače 1990. // Treći znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva. Knjiga sažetaka. 5.-7. prosinca 2001. Zagreb, Hrvatska. / Jakšić, Milko ; Kokanović, Ivan ; Milošević, Slobodan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko fizikalno društvo, 2001. (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 75591 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Numerička simulacija mezoskalnih meteoroloških uvjeta tijekom intruzije stratosferskog ozona u Zagrebu 6. veljače 1990.
(Numerical simulation of the mesoscale meteorological conditions during the stratospheric ozone intrusion over Zagreb on February 6, 1990)
Autori
Belušić, Danijel ; Bencetić Klaić, Zvjezdana ; Hrust, Lovro
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Treći znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva. Knjiga sažetaka. 5.-7. prosinca 2001. Zagreb, Hrvatska.
/ Jakšić, Milko ; Kokanović, Ivan ; Milošević, Slobodan - Zagreb : Hrvatsko fizikalno društvo, 2001
Skup
Treći znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2001. - 07.12.2001
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
mezoskalni model; intruzija stratosferskog ozona
(mesoscale model; stratosferic ozone intrusion)
Sažetak
6. veljače 1990. na Institutu Ruđer Bošković (IRB) izmjerene su neuobičajeno visoke vrijednosti koncentracije ozona. Skok koncentracije sa 2 ppb na oko 100 ppb nastupio je u 11:45 LST, a vrijednosti veće od 30 ppb zadržale su se i tijekom nekoliko idućih sati. Porast koncentracije ozona izmjeren je također i na obližnjoj stanici Puntijarka, ali sa zakašnjenjem od otprilike 1 sat. Istraživanje [1], u kojem je s grubom prostorno-vremenskom rezolucijom (300 km, 6 h) procijenjeno gibanje česti zraka prema Zagrebu, pokazalo je da je porast koncentracije ozona pri tlu uzrokovan intruzijom stratosferskog ozona. U ovoj studiji ispitali smo mezoskalno polje strujanja u donjoj troposferi tijekom 4.-8. veljače nad širim područjem Zagreba. Strujanje u donjoj troposferi simulirali smo mezoskalnim meteorološkim modelom MEMO ([2], [3], [4]). Koristili smo opciju ugnježđene simulacije, s rezolucijama od 5 km i 2 km. Za obje mreže (grubu i finu) pretpostavili smo 25 vertikalnih slojeva, čija je rezolucija veća pri tlu. Vremenski korak integracije bio je 30 s za grubu i 15 s za finu mrežu. Rezultati simulacije pokazali su da je nad širim područjem Zagreba u donjoj troposferi tijekom prijepodnevnih sati 6. veljače postojala vrlo jaka subsidencija (i do ~ 20 cm s-1) zbog koje je proces dovođenja zraka iz većih visina u atmosferski granični sloj bio intenzivan. Nadalje, strujanje pri tlu nad širim područjem Zagreba od jutra je imalo izraženu istočnu komponentu. Negdje oko 11 h strujanje mijenja smjer i južna komponenta počinje dominirati. Time se može objasniti činjenica da je maksimum koncentracije ozona nastupio ranije na mjernom mjestu IRB, nego na Puntijarki, koja se nalazi sjevernije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija