Pregled bibliografske jedinice broj: 755518
Anna Kocsis: “Odnos normativnog i deskriptivnog u arhitekturi: Van Eyckov strukturalizam i naturalistička pogreška”, završni znanstveni studentski rad izrađen pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Karin Šerman
Anna Kocsis: “Odnos normativnog i deskriptivnog u arhitekturi: Van Eyckov strukturalizam i naturalistička pogreška”, završni znanstveni studentski rad izrađen pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Karin Šerman // Godišnjak Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu ..., 2012-13 (2013), 110-111 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 755518 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Anna Kocsis: “Odnos normativnog i deskriptivnog u arhitekturi: Van Eyckov strukturalizam i naturalistička pogreška”, završni znanstveni studentski rad izrađen pod mentorstvom izv. prof. dr. sc. Karin Šerman
(Anna Kocsis: “The Relation between Normative and Descriptive in Architecture: Van Eyck's Structuralism and Naturalistic Fallacy”, Final student research work, advisor: Prof. Dr. Karin Šerman)
Autori
Kocsis, Ana ; Šerman, Karin
Izvornik
Godišnjak Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu ... (1848-7416) 2012-13
(2013);
110-111
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Aldo van Eyck; etika; estetika; arhitektura; strukturalizam; naturalistička pogreška
(Aldo van Eyck; ethics; aesthetics; architecture; structuralism; naturalistic fallacy)
Sažetak
U radu se sagledava pitanje odnosa etike i estetike u arhitekturi te propituje izražena moralna ambicija arhitekture da angažirano djeluje u okviru svoje društvene sredine, Diskusija analizira potencijale, opravdanost, mogućnosti, kao i moguće pogreške takvih ambicija. Ta središnja i za arhitekturu odsudna pitanja u radu se propituju na konkretnom primjeru – istaknutog nizozemskog arhitekta 20. stoljeća Alda van Eycka i njegove specifične strukturalističke metode. Etika i estetika, baveći se vrijednosnom sferom svakodnevice, dijele područje interesa i djelovanja. Etički je relevantno svako područje koje doprinosi uspostavi određenih tipova odnosa među pojedincima unutar zajednice. Arhitektura, shvaćena kao vrsta umjetnosti, ima naglašenu ulogu u društvenom životu, dakle ona je u određenom smislu neizbježno etički relevantna. Unutar etike, pak, bitna je distinkcija između deskriptivne i normativne razine. Deskriptivnu razinu sačinjava činjenični opis stvarnosti, dok normativna sadrži vrijednosnu komponentu. Drugim riječima, normativnim stavovima propisujemo ponašanja za koja vjerujemo da su u skladu s određenim vrijednostima. Arhitekturu je također moguće promišljati s obzirom na navedene razine. Primjerice, moguće je ponuditi precizan činjenični opis arhitektonskog djela, no također je moguće govoriti u evaluativnim terminima i tvrditi kako je arhitektonsko djelo moralno angažirano jer potiče određene obrasce ponašanja za koje vjerujemo da su dobri i poželjni. Problem takvog evaluativnog opisa je u tome što mnogi etičari smatraju kako je on neopravdan. Naturalistička pogreška naziv je koji označava neopravdani prijelaz s deskriptivne na normativnu razinu. U tom se slučaju događa da je određeni skup činjeničnih tvrdnji jedina dokazna građa za određenu vrijednosnu tj. normativnu tvrdnju. No, naturalistička pogreška upozorava kako je zbog logički različitih priroda deskriptivnih i normativnih tvrdnji nemoguće ono normativno opravdati deskriptivnim. Prema tome, nije jasno na temelju čega bi bilo opravdano tvrditi kako su obrasci ponašanja koje arhitektura potiče dobri, a ponajmanje kako je sama arhitektura time dobra ili preporučljiva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arhitektura i urbanizam