Pregled bibliografske jedinice broj: 754962
Stanovništvo i topografija susedgradsko-stubičkog vlastelinstva (1450. - 1700.)
Stanovništvo i topografija susedgradsko-stubičkog vlastelinstva (1450. - 1700.), 2015., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 754962 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanovništvo i topografija susedgradsko-stubičkog vlastelinstva (1450. - 1700.)
(Population and Topography of Susedgrad-stubica Manor (1450. - 1700.))
Autori
Brgles, Branimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
02.03
Godina
2015
Stranica
403
Mentor
Roksandić, Drago ; Brozović Rončević, Dunja
Ključne riječi
rani novi vijek; regionalna historija; revolucija cijena; agrarni dualizam; susedgradsko-stubičko vlastelinstvo
(early modern history; regional history; historical toponymy; historical anthroponomy; 16th century; agrarian dualism; price revolution)
Sažetak
Ovo istraživanje susedgradsko-stubičkoga vlastelinstva nije usmjereno samo prema proučavanju povijesnih zbivanja, demografskih tendencija i društveno-ekonomskih procesa, već i prema funkcionalnoj uporabi suvremenih metodoloških težnji u historiografiji te oblikovanju specifičnoga, interdisciplinarnoga istraživačkog modela. Serijalni povijesni izvori pokazali su se kao izuzetno zahvalna građa pri istraživanju povijesne toponimije, topografije i antroponimije te povijesti stanovništva promatranoga prostora i odnosa ljudi s njihovim okolišem. Rabeći kvantitativne podatke dobivene transkripcijom serijalnih izvora detektirani su temeljni povijesni procesi povezujemo s tradicionalnim historijskim istraživanjima (istraživanjem demografskih kretanja, poljoprivredne proizvodnje...). Korpus arhivske građe, u kojem se nalazi veoma velik broj u cijelosti transkribiranih vrela, sadrži i bogate kvalitativne podatke. Te je podatke moguće analizirati uporabom metoda i alata koje možemo povezati s ruralnom i regionalnom historijom, ekohistorijom te mikrohistorijom, a pogodni su i za prozopografsku analizu, antropološke studije... Potrebno je izdvojiti i onomastički pristup istraživanju povijesnih toponimijskih i antroponimijskih potvrda. Naime, model istraživanja, koji se temelji na raznim historiografskim paradigmama i konceptima, nadograđen je interdisciplinarnim historijsko onomastičkim pristupom analizi građe. U temeljima istraživanja nalazi se prikupljena građa (transkripcijom serijalnih izvora prikupljeno je 23.000 jedinica, strukturiranih u specifične podatkovne matrice). Premda je istraživanje ograničeno na specifičnu prostornu cjelinu, ono je višestruko pozicionirano u kontekstu specifičnih povijesnih procesa na području jugoistočne srednje Europe ranoga novog vijeka. U središtu interesa istraživanja nalaze se ljudi, odnosno povijesna populacija susedgradsko-stubičkog vlastelinstva te njihov odnos prema prostoru i povijesnom okolišu. U tom kontekstu ovo istraživanje nastoji pronaći vezu između povijesnih procesa i determinirajućih odlika fiksnoga prostora. Kako bi se rad mogao uspješno privesti kraju, bilo je potrebno oblikovati čvrstu teorijsku strukturu koja će unatoč činjenici da uključuje niz različitih modela i pristupa, ipak biti homogena i precizno usmjerena na istraživanje definiranoga prostora, a njeni će se zaključci odnositi na širi historijski kontekst.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2698 - Dokumentiranje i interpretiranje najstarijih razdoblja hrvatskoga jezika (DOCINEC) (Kapetanović, Damir, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, Zagreb