Pregled bibliografske jedinice broj: 754843
Novi pogledi na postanak rudnog ležišta Trepča/Stari Trg
Novi pogledi na postanak rudnog ležišta Trepča/Stari Trg // Trepča/Stari Trg. Minerali rudnika Trepča/Stari Trg. Katalog Mineraloške zbirke Trepča/Stari Trg Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja u Zagrebu / Vlahović, Tatjana (ur.).
Zagreb: Hrvatski prirodoslovni muzej ; Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012. str. 315-327
CROSBI ID: 754843 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Novi pogledi na postanak rudnog ležišta Trepča/Stari Trg
(New insights into the genesis of the Trepča/Stari Trg ore deposit)
Autori
Strmić Palinkaš, Sabina ; Palinkaš, Ladislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Trepča/Stari Trg. Minerali rudnika Trepča/Stari Trg. Katalog Mineraloške zbirke Trepča/Stari Trg Hrvatskoga prirodoslovnoga muzeja u Zagrebu
Urednik/ci
Vlahović, Tatjana
Izdavač
Hrvatski prirodoslovni muzej ; Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2012
Raspon stranica
315-327
ISBN
978-953-6645-56-5
Ključne riječi
skarn, hidrotermalno, fluidne inkluzije, stabilni izotopi, ruda
(skarn, hydrothermal, fluid inclusions, stable isotopes, ore)
Sažetak
Mineralno ležište Trepča smješteno je 40 km SZ od Prištine, Kosovo. Ležište je prostorno i vremenski povezano s tercijarnim postkolizijskim magmatizmom u Kopaoničkom bloku Zapadne Vardarske zone, u najistočnijem dijelu Dinarida. K/Ar datiranja breče i pratećih vulkanita ukazuju na gornjo-oligocensku starost (24.0 ± 0.7 do 25.1 ± 0.9 Ma). Glavni nositelj mineralizacije je rekristalizirani trijaski vapnenac prekriven škriljavcem. Freatomagmatska breča smještena je na kontaktu vapnenca i škriljavca. Mineralizacija je predstavljena skarnskim i hidrotermalnim paragenezama. Skarnovi se javljaju u vidu izmjena u vapnencima, dok se hidrotermalna mineralizacija uz izmjene u vapnencima javlja i u obliku slobodnog rasta u otvorenim prostorima. Hedenbergit predstavlja glavni skarnski mineral nastao tijekom progradne faze pod utjecajem Ca- Na-Cl fluida magmatskog porijekla. Temperatura progradne faze ograničena je između 380 i 500°C. Retrogradna faza inicirana je freatomagmatskom eksplozijom i nastankom breče. Ulaz površinskih voda u sustav snizio je temperaturu te je povisio fugacitet kisika i izazvao retrogradne izmjene piroksena u ilvait, magnetit, karbonate i kvarc. Hidrotermalne parageneze sastoje se od galenita, sfalerita, pirita, romboedrijskih karbonata i kvarca. Nastale su kao posljedica miješanja magmatskog fluida s površinskim vodama pri povišenom fugacitetu sumpora. Travertin predstavlja posljednju fazu hidrotermalne aktivnosti.
Izvorni jezik
Engleski