Pregled bibliografske jedinice broj: 75466
Trošenje silikatnih stijena proučavano na primjeru estuarijskih sedimenata rijeke Öre (Sjeverna Švedska)
Trošenje silikatnih stijena proučavano na primjeru estuarijskih sedimenata rijeke Öre (Sjeverna Švedska), 2001., magistarski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 75466 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Trošenje silikatnih stijena proučavano na primjeru estuarijskih sedimenata rijeke Öre (Sjeverna Švedska)
(Weathering of silicate rocks investigated on example of estuarine sediments of river Öre (Northern Sweden))
Autori
Frančišković-Bilinski, Stanislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.06
Godina
2001
Stranica
110
Mentor
Prohić, Esad
Ključne riječi
silikatne stijene; fizičko trošenje; kemijsko trošenje; ciklus CO2; borealno područje; estuarijski sedimenti; rijeka Öre; sjeverna Švedska
(silicate rocks; physical weathering; chemical weathering; CO2 cycle; boreal region; estuarine sediments; Öre river; Northern Sweden)
Sažetak
Istraživanja su povezana s globalnim problemom povećanog atmosferskog tlaka CO2. Postavljaju se pitanja, postoji li i u borealnom području prirodno reguliranje CO2 uslijed trošenja stijena, koje se pri tom odvijaju reakcije, te kako se procesi fizičkog i kemijskog trošenja mogu detektirati u estuarijskim sedimentima.
Proces trošenja silikatnih stijena dokazan je na estuarijskim sedimentima Öre na dva načina:
Iz kemijskih analiza makrokomponenata izračunati su indeksi trošenja A i B prema metodi Kronberg i Nesbitt (1981). Tijekom procesa trošenja oba se indeksa smanjuju u karakterističnom smjeru trošenja, koji vodi do rezidualnih oksida (aluminijevog ili silicijevog. Za sve estuarijske sedimente Öre oba se indeksa smanjuju, a nalaze se između literaturnih podataka za gnajs i tlo, što potvrđuje kemijsko trošenje.
Iz mineraloške analize su nađeni primarni minerali iz granita i granodiorita (kvarc, feldspati i minerali željeza), te neki mafitni minerali. Kvarc je nađen u svim frakcijama kao predominantna komponenta, što potvrđuje fizičko trošenje (koje nije povezano s ciklusom CO2). Iz mineraloške analize potvrđeno je i kemijsko trošenje. U frakciji < 32 ľm i u manjim frakcijama osim kvarca su nađeni: feldspati, klorit (klinoklor), tinjci (biotit, ilit, muskovit), montmorilonit-15A i Al(OH)3. Moguće je pretpostaviti da trošenjem biotita nastaju klorit i K-feldspat; da klorit ne pokazuje znakove trošenja, jer nisu nastali kaolinit ni vermikulit; da trošenjem K-feldspata nastaje Al(OH)3; te da trošenjem albita i/ili hornblende nastaje montmorilonit. U ovom magistarskom radu su navedene odgovarajuće kemijske reakcije od kojih su neke povezane s izvlačenjem CO2 iz atmosfere, te mogu utjecati na atmosferski tlak CO2, što je bilo pretpostavljeno u tezi ovog magistarskog rada.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija