Pregled bibliografske jedinice broj: 754637
Značaj genotipa i primjene fungicida u integriranoj proizvodnji šećerne repe
Značaj genotipa i primjene fungicida u integriranoj proizvodnji šećerne repe // Zbornik sažetaka 58. seminara biljne zaštite / Bogdan Cvjetković (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2014. str. 17-17 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 754637 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Značaj genotipa i primjene fungicida u
integriranoj proizvodnji šećerne repe
(Importance of genotype and fungicides application
in integrated production of sugar beet)
Autori
Andrija Kristek ; Suzana Kristek ; Ivana Varga ; Zrinka Drmić
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka 58. seminara biljne zaštite
/ Bogdan Cvjetković - Zagreb : Hrvatsko društvo biljne zaštite, 2014, 17-17
Skup
59. seminar biljne zaštite
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 11.02.2014. - 14.02.2014
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
šećerna repa ; genotip ; integrirana proizvodnja
(sugar beet ; genotype ; integrated production)
Sažetak
Istraživanje proizvodnih vrijednosti 15 hibrida šećerne repe obavljeno je na tlu tipa černozem u istočnoj Hrvatskoj lokacija Tovarnik u uvjetima prirodne infekcije s patogenom gljivom Cercospora beticola Sacc. bez i uz primjenu fungicida u 2013. godini. Hibridi uključeni u pokuse nejednake su tolerantnosti prema gljivi C beticola i vlasništvo su četiri selekcijske kuće koje plasiraju sjeme šećerne repe u R. Hrvatskoj. Vremenske prilike u 2013. znatno su se razlikovale od višegodišnjeg prosjeka i to kako po količini oborina tako i po temperaturi zraka. Velika količina oborina u prva tri mjeseca odgodila je sjetvu, a tijekom vegetacije uz višu temperaturu za 1, 3oC palo je za 67, 8 mm više oborina od višegodišnjeg prosjeka uz nepovoljan raspored. Dobiveni rezultati pokazuju veliku ovisnost prinosa i kvalitete korijena u prvom redu od očuvanosti lista kroz vegetaciju a zatim i od hibrida. Zbog oštećenja lišća, na varijantama gdje nije vršeno tretiranje fungicidima, u odnosu na varijante dobro očuvanog lista s tri tretiranja, prinosa korijena smanjen je prosječno za 14, 98 t ha-1 (17, 84%), sadržaja šećera 0, 58% (rel. 4, 11%) i prinosa šećera za 2, 41 t ha-1 (23, 42%). Tri tretiranja u odnosu na jedno povećala su pronos korijena za 5, 13 t ha-1 (5, 74%), sadržaja šećera 0, 11% i prinosa šećera za 0, 75 t ha-1 (6, 28%). Štete zbog izostavljene primjene fungicida bile su vrlo značajne kod svih ispitivanih hibrida, pa je višekratna primjena fungicida u borbi protiv C. beticola Sacc obvezna i vrlo isplativa mjera u proizvodnji šećerne repe. Prinos korijena, u prosjeku za sve varijante primjene fungicida, značajno veći od drugih hibrida u istraživanju ostvario je hibrid Jadranka Po sadržaju šećera najkvalitetniji hibridi su bili Marianka, Caribu, Kundera, Sandor i Gazeta Po prinosu čistog šećera značajno bolji od drugih bio je hibrid Jadranka
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
079-0000000-3534 - Povećanje sadržaja šećera u repi izborom genotipa i agrotehničkih mjera (Kristek, Andrija, MZOS ) ( CroRIS)
079-0791843-1933 - Ishrana šećerne repe dušikom ovisno o osobinama tla i genotipu (Kristek, Suzana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek