Pregled bibliografske jedinice broj: 753973
SELEKCIJA I KONDICIJSKA PRIPREMA POMORSKIH KOMANDOSA
SELEKCIJA I KONDICIJSKA PRIPREMA POMORSKIH KOMANDOSA // 13. međunarodna konferencija KONDICIJSKA PRIPREMA SPORTAŠA 2015 / Jukić, Igor ; Gregov, Cvita ; Šalaj, Sanja ; Milanović, Luka ; Wertheimer Vlatka (ur.).
Zagreb: Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2015. str. 30-35 (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 753973 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
SELEKCIJA I KONDICIJSKA PRIPREMA POMORSKIH KOMANDOSA
Autori
Maleš, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
13. međunarodna konferencija KONDICIJSKA PRIPREMA SPORTAŠA 2015
/ Jukić, Igor ; Gregov, Cvita ; Šalaj, Sanja ; Milanović, Luka ; Wertheimer Vlatka - Zagreb : Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Udruga kondicijskih trenera Hrvatske, 2015, 30-35
Skup
13. međunarodna konferencija KONDICIJSKA PRIPREMA SPORTAŠA 2015
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.02.2015. - 28.02.2015
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pomorski komandosi; kondicijska pripremljenost; selekcija
(/)
Sažetak
Kondicijska priprema jedan je od temelja borbene učinkovitosti pomorskih komandosa pa je zbog toga u potpunosti integrirana u sve razine obuke tog najelitnijeg djela nekonvencionalnih vojnih postrojbi. Sami selekcijski zahvati, koji su sveprisutni, u pravilu se provode uz pomoć testova koji podrazumijevaju posjedovanje visoke razine opće i specijalne kondicijske pripremljenosti, kako kandidata za pomorske komandose tako i onih koji se već nalaze u borbenom sastavu tih postrojbi. Odabir najboljih prediktora, te postavljanje normi i referentnih vrijednosti, permanentan je i dinamičan proces koji zahtijeva stalno usavršavanje, pogotovo zbog toga što se razvojem tehnologije borbene aktivnosti provode na drugačije načine, a za što je potrebno razviti primjerene mehanizme potpore. Međutim, kako je ljudski organizam stabilan sustav postoje generalne spoznaje koje konstantno egzistiraju kako u procesima selekcije i orijentacije tako i u samom vojnom treningu. U primarnoj se selekciji kao dobri prediktori za uspješno specifično motoričko funkcioniranje i završetak obuke izdvajaju testovi dužinskog ronjenja na dah te znanje plivanja ali i testovi mišićne i funkcionalne izdržljivosti. Iznadprosječni rezultati u izvedbi navedenih testova pri selekcioniranju potencijalnih kandidata za samu obuku povezuju se i s visokom motiviranošću za posao pomorskog komandosa. Temeljna obuka obiluje sadržajima koje bi se moglo nazvati specifičnim modelom funkcionalnog treninga a koji podrazumijevaju konstantno povećanje razine funkcionalne i mišićne izdržljivosti čiji se učinci ogledaju preko morfološkog subsegmenta. Kako ovako visoko zahtjevan i integrativan vojni trening, kroz različite faze selekcije, dovodi do sve više razine homogeniziranosti komandosa tako i sami mjerni instrumenti trebaju biti zahtjevniji i osjetljiviji na dijagnosticiranje i najmanjih razlika, pogotovo u simulacijama situacijskih uvjeta.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pedagogija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Splitu,
Kineziološki fakultet, Split
Profili:
Boris Maleš
(autor)