Pregled bibliografske jedinice broj: 753620
Revitalizacija vodnih tijela - neizbježan konflikt hidrotehničkog, gospodarskog i ekološkog pristupa?
Revitalizacija vodnih tijela - neizbježan konflikt hidrotehničkog, gospodarskog i ekološkog pristupa? // Zbornik sažetaka radova ; Prva regionalna konferencija o procjeni utjecaja na okoliš / Brkić, Marta ; Mikulić, Nenad (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga stručnjaka zaštite prirode i okoliša (HUSZPO), 2013. str. 203-204 (poster, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 753620 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Revitalizacija vodnih tijela - neizbježan konflikt hidrotehničkog, gospodarskog i ekološkog pristupa?
(Water bodies' revitalization - inevitable conflict of the hydro technical, economical and ecological approach?)
Autori
Španić, Robert ; Šegota, Vedran ; Dekanić, Stjepan ; Pišl, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Zbornik sažetaka radova ; Prva regionalna konferencija o procjeni utjecaja na okoliš
/ Brkić, Marta ; Mikulić, Nenad - Zagreb : Hrvatska udruga stručnjaka zaštite prirode i okoliša (HUSZPO), 2013, 203-204
ISBN
978-953-57772-0-5
Skup
Prva regionalna konferencija o procjeni utjecaja na okoliš
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 18.09.2013. - 21.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
revitalizacija; vodno tijelo; NATURA 2000; ekološki pristup
(revitalization; water body; NATURA 2000; ecological approach)
Sažetak
Trend vodnogospodarskih zahvata regulacije i održavanja voda u Republici Hrvatskoj obuhvaća projekte koji u svom nazivu ističu pojam revitalizacije. Kako se tim pojmom često ističe svrha zahvata, stječe se dojam da je riječ o zahvatima koji bi trebali imati pozitivne učinke na okoliš i prirodu. No, je li tome uistinu tako? Revitalizacija vodotoka shvaća se vrlo različito s pozicije vrednovanja različitih struka. Hidrološki, ti su zahvati povoljni u smislu održavanja vodotoka. Građevinarski i hidrotehnički pristup promatra revitalizaciju kao hidrotehnički zahvat bez obzira na svrhu promjene hidrološkog stanja. Gospodarski (ujedno politički i sociološki) pristup u revitalizaciji prirodi prepuštenog vodnog tijela vidi promjenu u okolišu kojeg se može lakše iskoristiti u djelatnostima poput ribolova, sporta i rekreacije, turizma, iskorištavnja energije vode, navodnjavanja i drugo. Svako se vodno tijelo može koristiti u neku od gospodarskih svrha. No, može li održavanje svakog vodnog tijela biti revitalizacija? Odgovor na to daje ekološki pristup koji nadilazi sve tehničke varijante i primjenjive svrhe takvih zahvata. Ekološki definirana revitalizacija vodnog tijela u sklopu procjene utjecaja zahvata na ekološku mrežu uključuje održivi opstanak vodenog ekosustava sa svim stanišnim tipovima i svojtama. Pri tome se traži odgovor na temeljno pitanje koje će vrednovati takav zahvat u prirodnom okolišu: kako revitalizirati na način održiv za vodeni ekosustav? Ukoliko se revitalizira područje unutar mreže NATURA 2000, na ; in i opseg revitalizacije trebali bi definirati s pristupa koji brani interes prirode. Zaključno, naglašava se nužnost interdisciplinarnog pristupa u samim početcima planiranja takvih zahvata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za istraživanje i razvoj održivih eko sustava