Pregled bibliografske jedinice broj: 753618
Gotički motivi u hrvatskoj književnosti
Gotički motivi u hrvatskoj književnosti, 2014., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 753618 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gotički motivi u hrvatskoj književnosti
(Gothic motifs in Croatian literature)
Autori
Armanda Šundov, Lucijana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
03.10
Godina
2014
Stranica
315
Mentor
Doc. dr. sc. Gordana Galić Kakkonen
Ključne riječi
gotička književnost; hrvatska književnost; pojam jeze; užas; strava; romantizam; razdoblje moderne; fantastičari; dvojništvo; motiv vampira
(Gothic literature; Croatian literature; the uncanny; terror; horror; Romanticism; Croatian Modern; fantastic literature; doubling; vampires)
Sažetak
U ovom radu analiziraju se i interpretiraju gotički motivi u hrvatskoj književnosti na izabranim reprezentativnim tekstovima autora iz različitih književnih razdoblja kako bi se odredio njihov značaj, kako bi ih se usporedilo s istima u svjetskoj književnosti i utvrdilo zašto se u hrvatskoj književnosti nije razvila gotička književnost. U uvodnom dijelu rada objašnjen je cilj istraživanja, znanstveni doprinos kao i metode i pristupi koji se koriste u analizi i izvođenju zaključaka. Rad je podijeljen na dva velika poglavlja od kojih se prvo odnosi na klasifikaciju gotičkih motiva i razvoj strane gotičke književnosti, a drugo poglavlje na analiziranje tih istih motiva, koncepata i pojmova u hrvatskoj književnosti na odabranim tekstovima. Na početku prvog poglavlja donosi se pregled različitih značenja koja pridjevi 'gotski' i 'gotički' imaju u hrvatskim rječničkim natuknicama, priručnicima iz književnosti i povijestima književnosti. Nakon toga iznose se ključni teorijski koncepti kao što su uzvišeno, jezovito, strava i užas, izvori i oblici gotičke književnosti koristeći ključne teorijske radove kakvi su oni od D. Varme, C. Spooner, E. McEvoy, D. Puntera, F. Bottinga, E. Camerona i drugih. Naglašavaju se različiti pristupi fenomenu gotičke književnosti koji jedni smatraju isključivo (pod)žanrom ili pravcem koji se od sredine 18. st. javlja u engleskoj književnosti i odnosi se na tekstove nastale između 1764. i 1820., a drugi ga smatraju cikličkim žanrom i stilom koji se javlja u različitim književnim razdobljima. Gotički motivi poput sumorne atmosfere, napuštenih dvoraca, tajnih prolaza, progonjenih junakinja, dvojništva i čudovišta analiziraju se na tekstovima autora kao što su H. Walpole, A. Radcliffe, M. Lewis, C. R. Maturin, M. Shelley, J. Polidori, B. Stoker, A. Rice. Središnji dio istraživanja temelji se na književnopovijesnom pregledu gotičkih motiva u hrvatskoj književnosti na korpusu R. Jorgovanića, K. Š. Gjalskog, A. G. Matoša, M. J. Zagorke, F. Galovića, U. Donadinija, G. Tribusona, B. Perića i R. Naprte. Komparativna analiza korpusa ima svrhu ukazati na to da se gotički motivi javljaju u razdoblju romantizma, realizma, moderne i u suvremenoj književnosti, dok se gotički žanr ne razvija zbog specifičnih kulturno-povijesnih okolnosti.
Izvorni jezik
Hrvatski