Pregled bibliografske jedinice broj: 753355
PROSTORNA DISTRIBUCIJA STABILNIH IZOTOPA KISIKA I VODIKA IZ OBORINE NA PODRUCJU REPUBLIKE HRVATSKE
PROSTORNA DISTRIBUCIJA STABILNIH IZOTOPA KISIKA I VODIKA IZ OBORINE NA PODRUCJU REPUBLIKE HRVATSKE, 2015., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 753355 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PROSTORNA DISTRIBUCIJA STABILNIH IZOTOPA KISIKA I VODIKA IZ OBORINE NA PODRUCJU REPUBLIKE HRVATSKE
(SPATIAL DISTRIBUTION OF OXYGEN AND HYDROGEN STABLE ISOTOPES FROM PRECIPITATION IN CROATIA)
Autori
Hunjak, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.02
Godina
2015
Stranica
99
Mentor
Prof.dr.sc. Roller-Lutz, Zvjedana
Ključne riječi
oborina; masena spektrometrija izotopnih omjera; d18O; d2H; prostorna raspodjela; suvišak deuterija
(precipitation; isotope mass ratio spectrometry; d18O; d2H; spatial distribution; deuterium excess)
Sažetak
Stabilni izotopi vodika i kisika se kao obilježivaci vode i procesa koje ona prolazi koriste vec dugi niz godina. Prepoznati su u mnogim podrucjima kao pouzdano i primjenjivo orude u pracenju procesa u hidrologiji, biologiji, meteorologiji. Odabrano podrucje ovog istraživanja je Republika Hrvatska. Kompleksnost klimatskih uvjeta i raznovrsnost reljefa utjecu na konacni izotopni sastav oborine. Da bi se obuhvatila varijabilnost izotopnog sastava cijelog podrucja istraživanja potreban je velik broj opažackih postaja. Sakupljani su mjesecni podatci na 54 postaje tijekom minimalno jedne godine do maksimalno pet godina. Izotopni sastav vodika (d2H) i kisika (d18O) iz uzoraka oborine odreden je u Laboratoriju za stabilne izotope u Rijeci, metodom masene spektroskopije. Analizom podatka i izradom lokalne linije meteorske vode svake pojedine postaje pokazano je da se Hrvatska može podijeliti na specificna podrucja koja odražavaju razlicita klimatska obilježja. Daljnjom analizom uoceni su sezonski utjecaj i utjecaj nadmorske visine, takoder razliciti na razlicitim podrucjima. Najveca razlika uocena je izmedu kontinentalnog i obalnog dijela. Kako bi se dobila prostorna raspodjela delta vrijednosti kisika u oborini citavog podrucja istraživanja napravljeno je modeliranje. U zasebnom poglavlju analiziran je suvišak deuterija kao parametar kojim se odreduje porijeklo oborinskih zracnih masa. U podrucju hidrologije stabilni izotopi se kao obilježivaci primjenjuju za odredivanje velicine i srednje visine napajanja vodonosnika. Takoder su primjenjivi u razvedenim krškim vodonosnicima cije ocuvanje i razumijevanje je važno radi vodoopskrbe.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika, Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
062-0982709-0510 - Procesi stabilnih izotopa: istraživanje krša u novom laboratoriju (Roller-Lutz, Zvjezdana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb