Pregled bibliografske jedinice broj: 753232
Franjevci na području Sisačke biskupije od 13. do 20. stoljeća
Franjevci na području Sisačke biskupije od 13. do 20. stoljeća // Antiquam Fidem. Zbornik radova / Tepert, Darko-Jurić, Spomenka (ur.).
Zagreb: Glas Koncila, 2011. str. 231-255 (plenarno, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 753232 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Franjevci na području Sisačke biskupije od 13. do 20. stoljeća
(Franciscans on territory of Diocesis of Sisak from 13 to 20 century)
Autori
Patafta, Daniel
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Antiquam Fidem. Zbornik radova
/ Tepert, Darko-Jurić, Spomenka - Zagreb : Glas Koncila, 2011, 231-255
ISBN
978-953-241-323-6
Skup
Antiquam Fidem
Mjesto i datum
Sisak, Hrvatska, 03.12.2010. - 05.12.2010
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Kostajnica; Zrin; Kloštar Ivanić; Sisak; Podgrađe/Varalia; Čuntić; Hrastovica; Franjevačke provincije; vikarije; kustodije; franjevački pokret; osmanlijski ratovi; jozefinizam; kontinentalna Hrvatska
(Kostajnica; Zrin; Kloštar Ivanić; Sisak; Podgrađe/Varalia; Čuntić; Hrastovica; Franciscan provincies; vicarys; custody; franciscan movement; osmanic wars; josephinism; continental Croatia)
Sažetak
Franjevačku prisutnost na području današnje Sisačke biskupije možemo pratiti u kontinuitetu od 13. stoljeća do današnjih dana. Danas se ovdje nalaze tri samostana Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda u Kostajnici, Kloštar Ivaniću i Čuntiću, od kojih su franjevci u Kostajnici prisutni već sedam stotina godina, te samostan franjevaca konventualaca u Sisku, kojima se u ovom radu neću baviti, a koji plodonosno djeluju na području ove biskupije duži niz godina. Govoriti o franjevcima na prostoru Sisačke biskupije vrlo je kompleksno i u mnogo čemu komplicirano istraživanje. Kako bi se uopće moglo pristupiti osvjetljavanju franjevačke uloge na ovome području, osobito u srednjem vijeku, treba uzeti u obzir društveno – političke i religiozne čimbenike koji su na razini samog Reda, Crkve kao i svjetovne vlasti u mnogo čemu bitno utjecali na tu prisutnost i franjevačku djelatnost. Razdoblje srednjega vijeka, od osnutka prvog samostana na ovome području u Kostajnici pa do razdoblja osmanlijskih ratova, oskudno je preciznim podacima i vjerodostojnim izvorima tako da pokušaj osvjetljavanja nastanka, razvoja i uloge franjevačkog pokreta na ovom području treba nužno sagledavati u okviru ranije spomenutih čimbenika, bez kojih bi ovo bio gotovo nemoguć posao. Razdoblje osmanlijskih ratova i postosmanlijsko doba kao i suvremeno razdoblje zahvalnije je za proučavanje i sistematiziranje već samim time što postoji relevantna i vjerodostojna građa, a i povijest pojedinih samostana već je sustavnije obrađena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest