Pregled bibliografske jedinice broj: 753150
Prilike gospodarstva grada Rijeke od 1918. do 1924. godine
Prilike gospodarstva grada Rijeke od 1918. do 1924. godine // Ekonomska i ekohistorija : časopis za gospodarsku povijest i povijest okoliša, 1 (2005), 1; 115-137 (podatak o recenziji nije dostupan, izvorni znanstveni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 753150 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Prilike gospodarstva grada Rijeke od 1918. do 1924. godine
(Economical situation in Rijeka from 1918 to 1924)
Autori
Patafta, Daniel
Izvornik
Ekonomska i ekohistorija : časopis za gospodarsku povijest i povijest okoliša (1845-5867) 1
(2005), 1;
115-137
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, izvorni znanstveni rad, znanstveni
Ključne riječi
politička nestabilnost; izoliranost od zaleđa; fašističko nasilje; D’Annunzio; gospodarska stagnacija; prodor talijanskog kapitala; talijanizacija svih sfera javnog života; aneksionizam; Riječka država (Città di Fiume)
(political instability; isolation from hinterland; fascist violence; D’Annunzio; economic stagnation; penetration of italian capital; talianization of all spheres of public life; annexionism; State of Rijeka (Città di Fiume))
Sažetak
Geografski smještaj Rijeke sudbonosno je utjecao na njezinu noviju prošlost. Gospodarski rast koji je Rijeka doživjela krajem 19. i početkom 20. stoljeća usporilo je izbijanje Prvoga svjetskog rata 1914. godine, da bi se kraj Prvoga svjetskog rata pokazao još katastrofalnijim za riječko gospodarstvo. Nacionalno-politički pokret jednog dijela riječkih Talijana koji su budućnost Rijeke vezali uz aneksiju Rijeke Italiji sprečavao je rješavanje teritorijalno-pravnog statusa Rijeke. Nestabilna politička situacija i nedefinirani pravni status grada izazvani s jedne strane djelovanjem talijanskih nacionalista i aneksionista u Rijeci, a s druge strane političkim i gospodarskim pritiscima talijanskih vlada negativno su se odrazili na promet u riječkoj luci i industrijsku proizvodnju u gradu. Pravu gospodarsku katastrofu Rijeka će doživjeti u vrijeme boravka talijanskog pjesnika G. D’Annunzija u Rijeci, kada će sva industrijska i ostala gospodarska postrojenja prestati s radom, a sam grad naći će se na rubu gladi. Nestabilnu političko-gospodarsku situaciju u gradu koristili su talijanski gospodarstvenici koji posredovanjem talijanskih banaka polako kupuju sve važnije tvornice i gospodarske pogone u Rijeci. Gospodarskim kreditima i materijalnom pomoći talijanska je vlada politički i gospodarski postupno vezivala riječko gospodarstvo za Italiju pa je aneksiju Italiji 1924. godine u gospodarskom pogledu Rijeka dočekala potpuno talijanizirana. Svi važniji gospodarski i industrijski pogoni bili su u talijanskom vlasništvu ili pod talijanskom kontrolom, trgovine i obrtničke radionice koje su nekada mahom držali riječki Hrvati, prisiljeni terorom talijanskih nacionalista i fašista te brojnim zakonima privremenih riječkih vlada koji su trebali izbaciti iz Rijeke hrvatski kapital, morali su prodati svoje trgovine i obrtničke radionice novim talijanskim vlasnicima. Tako je Rijeka, potpuno talijanizirana, dočekala aneksiju Italiji 1924. godine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- EconLit